Zomerski, Henryk

Zgłoszenie do artykułu: Zomerski, Henryk

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Zomerski, Henryk

Pseudonim:

Horski, Janusz

Data urodzenia:

9 grudnia 1942

Miejsce urodzenia:

Starogród Gdański

Data śmierci:

16 kwietnia 2011

Miejsce śmierci:

Opole

Informacje

Polski muzyk big-beatowy, grający na gitarze basowej i instrumentach klawiszowych. Współzałożyciel zespołu Niebiesko-Czarni, był jej członkiem do 1963 r. W latach 1965–1966 był członkiem Czerwonych Gitar, gdzie występował pod pseudonimem Janusz Horski. W 1966 r. opuścił zespół w wyniku problemów ze służbą wojskową i przeszedł do grupy Czerwono-Czarni, w której występował do 1976 r., a od 1967 r. pełnił funkcję kierownika muzycznego. Następnie nagrał z grupą Wiatraki jedyny ich longplay. Był również członkiem zespołu Waganci, podczas ich ostatniej trasy po ZSRR. W latach 80. XX w. ściśle współpracował z Januszem Popławskim, występując z nim na scenie, jak również będąc jednym z redaktorów Gitary i Basu. Gościnnie wziął udział w nagraniu dwóch albumów Hagoka Band.

Od 1999 r. ponownie dołączył do składu Czerwonych Gitar. Jako pierwszy muzyk w Polsce zaprezentował gitarę basową na konkursie młodych talentów, był wtedy członkiem formacji Niebiesko-Czarni. W 1999 r. ponownie dołączył do składu Czerwonych Gitar[1].

Bibliografia

1. 

https://polskirock.eu/muzyk/henryk-zomerski/
Archiwum Polskiego Rocka [odczyt: 01.12.2020].