Żywulska, Krystyna

Zgłoszenie do artykułu: Żywulska, Krystyna

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Żywulska, Krystyna

Właściwie:

Landau, Zofia

Landau, Sonia

Data urodzenia:

1 września 1914
Jest to właściwa data.

Miejsce urodzenia:

Łódź

Data urodzenia:

10 maja 1918
Jest to data używana w czasie wojny.

Miejsce urodzenia:

Łódź

Data śmierci:

1 sierpnia 1992

Miejsce śmierci:

Düsseldorf (Niemcy)

Informacje

Autorka tekstów satyrycznych i kabaretowych oraz tekstów piosenek. Studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim przerwała jej wojna. W czasie okupacji znalazła się we Lwowie, potem w getcie warszawskim. Była więźniarką Pawiaka i obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Po wojnie wydała, przetłumaczony później na dziesięć języków, pamiętnik Przeżyłam Oświęcim (1946 r., 2004 r.) i powieść Pusta woda (1963 r., 2008 r.). Współpracowała jako autorka skeczy i monologów z kabaretami Wagabunda i U Lopka. Jest autorką tekstów piosenek m.in. dla Barbary Muszyńskiej, Sławy PrzybylskiejIreny Santor. W 1968 r. wyemigrowała do RFN[1].

Imię i nazwisko oraz data urodzenia Krystyny Żywulskiej zostały wymyślone podczas przesłuchania w alejach Szucha przez gestapo.

Prawdziwa data urodzenia to rok 1914, w czasie wojny używała dokumentów z datą urodzenia 1918[2].

Bibliografia