Śpiewnik strzelecki szkoły junaka: dla organizacyj przysposobieni...

Śpiewnik strzelecki szkoły junaka: dla organizacyj przysposobienia wojskowego Cepelli, Jan (redakcja) Oznaczenie autora wg wydawcy: Cepelli Jan

1933

Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa

Warszawa: Drukarnia Państwowa

śpiewnik

Celem śpiewnika było dostarczenie oddziałom strzeleckim i hufcom przysposobienia wojskowego materiału śpiewaczego, który by odpowiadał postawie duchowej młodzieży, wychowującej się na obywateli żołnierzy. Uwzględniono zatem pieśni, które powinny zabrzmieć zarówno w marszu, na boisku sportowym, jak i te, które będą uzupełniały i urozmaicały zajęcia wychowawczo-oświatowe, prowadzone w świetlicy, przy ognisku obozowym, na wycieczce, czy wreszcie będą podnosiły uroczysty nastrój obchodów, świąt i rocznic.

Śpiewnik zawiera 170 pieśni w układzie muzycznym na dwa głosy. Są to pieśni patriotyczne, żołniersko-legionowe i ludowe, wybrane z rodzinnego skarbca twórczości narodowej. Śpiewnik zawiera następujące działy:

I) Hymny,

II) Modlitwy,

III) Święta i rocznicę,

IV) Pieśni marszowe i obozowe,

V) Pieśni ludowe,

VI) Różne.

Układu tego dokonano z myślą ułatwienia doboru pieśni w różnych okolicznościach, przy czym pieśni wiążące się z rocznicami świąt państwowych, bądź narodowych, poprzedzono krótkimi wstępami.

W celu ułatwienia kierownikom (instruktorom) prowadzenia śpiewu, zamieszczono wskazówki metodyczne, omawiające przystępnie najważniejsze wskazania co do organizacji chóru i rozszerzenia śpiewu w oddziałach Związku Strzeleckiego i hufcach przysposobienia wojskowego.