Acid Drinkers

Zgłoszenie do artykułu: Acid Drinkers

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Acid Drinkers

Data powstania:

maj 1989

Informacje

Grupa rockowa utworzona w maju 1989 r. w Poznaniu w składzie: Robert „Litza” Friedrich – voc., g., Dariusz Popowicz – g., Tomasz Pukacki – voc., bg., lider, Maciej Starosta – dr. Zadebiutowała w kwietniu 1990 r. na corocznym festiwalu „Metalmania” w Katowicach i zyskała miano jednego z czołowych zespołów heavymetalowych. W latach 1990–1994 w plebiscytach pisma „Metal Hammer” zajmowała pierwsze miejsca w większości kategorii. W 1993 r. periodyk „Gitara i Bas” przyznało Robertowi Friedrichowi tytuł najlepszego gitarzysty metalowego, Tomaszowi Pukackiemu najlepszego gitarzysty basowego, a CD pt. Acid Drinkers: Strip Tease tytuł najlepszej płyty metalowej roku. W 1998 r. Roberta Friedricha zastąpił Przemysław Wejmann, zaś jego w 2003 r. Aleksander Mendyk. O grupie opowiada monografia Raport o Acid Drinkers autorstwa Leszka Gnoińskiego, wydana przez firmę In Rock.

Zespół jest laureatem nagród polskiego przemysłu fonograficznego:

– Fryderyk 1998 w kategorii album roku – hard & heavy High Proof Cosmic Milk),

– Fryderyk 2000 w kategorii album roku – hard & heavy The Broken Head,

– Fryderyk 2004 w kategorii album roku – metal Rock Is Not Enough,

– Fryderyk 2008 w kategorii album roku – heavy metal Verses of Steel.

Spośród kilkunastu nagranych krążków, trzy wydane zostały przez wytwórnię Music For Nations w Wielkiej Brytanii, ukazały się także w krajach Europy Zachodniej[1].

Bibliografia