Nazwa: |
Bakshish |
Bakszysz |
|
Data powstania: |
1982 |
Nazwa zespołu oznacza w języku arabskim „podarunek, dar” i takim podarunkiem ma być muzyka i niosący nadzieję przekaz zespołu (do 1994 r. pisownia „Bakszysz”)[1].
Jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae[3], grupa powstała w 1982 r. w Kluczborku z inicjatywy Jarosława Kowalczyka[1]. Na początku młodzieńcza energia i bunt eksponowały się poprzez punk rock. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rock-steady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae[3]. Pomimo, a może ze względu na krótkie ciążeniu ku punk-rockowi, zespół jest być może jedynym polskim wykonawcą reggae, którego styl nie wyrasta z etosu punkowej kontestacji lat 80. Dzięki temu jego utwory unikają polskiej „hermetyczności” i korespondują z najciekawszymi pozycjami światowego reggae. Już jako zespół reggae Bakshish zagrał pierwsze koncerty – najpierw na niewielkich imprezach, potem na dużych festiwalach w całej Polsce, takich jak: FAMA w Świnoujściu, Muzyczny Camping w Brodnicy, Przystanek Olecko w Olecku, Reggae nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim i Róbrege w Warszawie. W tym czasie odniósł pierwsze znaczące sukcesy, jak awans do finału konkursu radiowej Trójki „Kto najlepszy w tym Rocku?” i udział w konkursie finałowym Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie w 1983 r. (nagroda). W krótkim czasie zdobył na tyle duże uznanie w środowisku reggae-punkowym, że już w 1984 r. wystąpił w Jarocinie jako gwiazda.
Wielka ilość koncertów zaowocowała umieszczeniem jego utworu pt. Czarna droga na kompilacji Fala (1985 r.). Jego duża popularność nie skłoniła jednak żadnej wytwórni fonograficznej do wydania oficjalnej płyty zespołu, stąd lata 80. udokumentowało tylko krótkie demo nagrane w Radio Opole w 1989 r. W 1991 r. zespół pojechał na mini-trasę koncertową do Niemiec, nagrywając na jej potrzeby kasetę pt. Open Your Heart, do której dołączył nagrania pochodzące ze wcześniejszej sesji opolskiej. Na kasecie znalazły się m. in. pierwsze próby twórczego podejścia do dubu, co w Polsce było wówczas czymś nowym.
Pierwszą oficjalną płytę nagrał dopiero w 1993 r. Płyta zatytułowana One Love przyniosła wiele przebojów (m.in.: Czas, Samotność, Good Life) i okazała się przełomem w karierze zespołu. Ten po raz kolejny wyjechał na koncerty do Niemiec, a następnie zarejestrował koncert w Krakowie, wyemitowany przez TVP. Swoją dobrą passę udokumentował drugą płytą pt. Eye (1994 r.). Jej producentem został Felix Wolter, lider niemieckiej formacji reggae The Vision. Album był niespodzianką zarówno w warstwie brzmieniowej, stylistycznej i tekstowej, zawierał też więcej piosenek w języku polskim (m. in.: Dyskryminacja, Słuchaj mnie). Przede wszystkim jednak powtórzył sukces debiutu i umocnił pozycję zespołu[1]. W ramach dziesiątek koncertów w ramach promocji płyty znalazł się niezapomniany występ dla kilkunastu tysięcy osób w trakcie „Dni Chaosu” w Hanowerze, w samym środku walk pomiędzy policją a anarchistami[3].
W 1996 r. Bakshish musiał znacznie ograniczyć swoją aktywność koncertową (ze względu na ciężką chorobę Jarosława Kowalczyka), co doprowadziło na pewien czas do rozejścia się muzyków do różnych składów[1]. W 1996 r. w domowym zaciszu Jarex stworzył, pierwszy w Polsce projekt techno-dubowy Tabu Duby, który doczekał się już trzech wydawnictw[3].
Po udanej rehabilitacji lidera, grupa wznowiła działalność koncertową, biorąc udział w takich imprezach, jak:
– Folk Fiesta w Krotoszynie (1999 r.),
– Festival Reggae w Bielawie (2000 r.),
– Nowa Era-Festiwal Reggae w Opolu (2001 r.),
– Festival Reggae w Ostródzie (2001 r.),
– „Winter Reggae” w Gliwicach (2001 r.),
– koncert Sylwestrowy na Rynku Głównym w Krakowie – dla blisko 100 tysięcy ludzi (na przełomie 2001 i 2002 r.),
– Festival Africa Is Hungry (2002 r.),
– Festiwal Filmowy w Kazimierzu nad Wisłą (2003 r.),
– Przystanek Woodstock w Żarach (2003 r.).
Pod koniec 2000 r. zespół nagrał długo oczekiwaną płytę pt. B 3, którą promował singiel Jak łzy. Obok własnych kompozycji zawiera interesującą interpretację My Music Horace’a Andy’ego i Stay at Home Dennisa Browna[1]. Nagrania płyty B 3 dokonano w studio Radia Opole w 2000 r. Przygotowywane przez kilka lat piosenki zaskakują przebogatą aranżacją, a z pomocą elektroniki studyjnej uzyskują nową jakość. Melodyjność poszczególnych piosenek i łatwość w mieszaniu wielu muzycznych gatunków znakomicie współgra z odważną wizją producencką Jarexa. Płyta B 3 tkwiąca korzeniami w muzyce reggae pokazuje, że Bakshish wyznacza w tej muzyce nowe obszary. Dzięki temu śmiało możemy uznać tę płytę za jedną z najciekawszych propozycji w polskiej muzyce. Specjalna, limitowana wersja, nieco skrócona na potrzeby winylowej płyty jest przypomnieniem zespołu i spełnieniem życzeń wielu fanów. Lista utworów z tego krążka:
1. In-Tro
2. Jak łzy
3. B 3
4. One Love
5. Lonely
6. Reflex
7. Don’t Blame Me
8. Nowa sytuacja
9. Daj mi siłę
W 2007 r. podczas Ostróda Reggae Festiwal Bakshish w towarzystwie wielu gości zagrał pamiętny koncert z okazji 25-lecia istnienia. Przez lata przez Bakshish (kiedyś Bakszysz) przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej. Aktualny sklad zespołu: Jarek „Jarex” Kowalczyk – voc., Mariusz „Mario Tolo” Litner – g., chórki, Krzysztof Niedźwiecki – g., chórki, Damian Poprawa – bg., Grzegorz Sulikowski – bębny, Radek Wocial – kbrd., pianino, chórki, Monika „Monia” Biczysko – sxf., pianino, voc.
Bakshish w 2010 r. powrócił do koncertowania udowadniając świetną formę na wielu festiwalach i koncertach klubowych , na których obok znanych utworów można usłyszeć nowe piosenki. Aktualnie trwają intensywne prace nad całkiem nowym albumem, który ukaże się z okazji 30-lecia zespołu w 2012 r., oraz nad wznowieniem, reedycją płyt w wersji CD One Love, Eye oraz B 3[3].
1. |
|
2. |
http://www.bakshish.pl/ |
3. |
Kalinowski, Marcin |