Nazwa: |
Bordo |
Data powstania: |
1995 |
Zespół Bordo powstał w 1995 r. z inicjatywy Roberta Stobbe i Marzeny Boroń – voc., kbrd. Obecnie tworzą go: Robert Stobbe – voc., bg., kbrd., Tomasz Kaczmarczyk – g., kbrd., Tomasz Zawadzki – perc., dr. i Robert Żuławiński – cl. Z zespołem stale współpracuje Małgorzata Oczko – vc.
Wystąpił na kilku festiwalach, m.in. na Castle Party w Bolkowie (1997 r.). Koncertował głównie w Krakowie, m.in. w Kuriozum i Pod Przewiązką, a także w klubach studenckich, Teatrze Bückleina i w Galerii TAM. W 1999 r. w ramach projektu Wzgórza wziął udział w koncercie Głośno (m.in. z Kiniorskim), zorganizowanym w „Łaźni” przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Artystyczne „Ośrodek Zdrowia”. W Łaźni wystąpił też w 2001 r., biorąc udział w imprezie Odmienne Stany Świadomości.
Muzyka zespołu jest trudna do zdefiniowania. Określa się ją jako postrock, łączący elementy elektroniki i Nowej Fali. Jak wyraził to jeden z muzykologów: „...Bordo robi muzykę awangardową, łącząc ambientowe klimaty z metalowym brzmieniem, czasami rock z World Music, czasami muzykę poważną z techno, czasami jazz z piosenkami dla dzieci. I żadna tradycja nie jest mu obca. Z takiego koktajlu mogłaby powstać trucizna, gdyby nie twórcze osobowości członków zespołu, którym udało się to wszystko konsekwentnie wysmakować...”
Najbardziej cenią w swojej muzyce zgrzyt, pokraczność, przestrzeń, kreowanie nowych brzmień, powolność i ociężałość. Nie gardzą piękną melodią. Określają siebie mianem „artystów dnia siódmego”, ponieważ po tygodniowych zmaganiach z rzeczywistością, siódmego dnia mogą się spotkać w miejscu, gdzie wyświetlają własne filmy przy pomocy dźwięków. Utwory tworzą historię opowiadaną na koncertach. Tworzą muzykę do nie istniejących filmów z nie istniejącymi dialogami. Opowiadają o tym, co w nich siedzi, co widzieli, czego się boją, kogo kochają, a czego nienawidzą. Opowiadane historie są bardzo zawikłane, trudne do zrozumienia, ale też trudne do opowiedzenia w inny sposób. Ogromny wpływ wywarło na nich miasto (Kraków). Fascynuje ich bogactwem wydarzeń i przeraża faktem determinowania wszystkich aspektów życia (industrial).
Wszystkie te doświadczenia można odnaleźć do dwóch nagranych dotąd materiałach: Brzmi wewnątrz (2000 r.) i Nowa kolekcja 2001 (2001 r.). Na składance Polski Art-Rock, vol. 2 (wyd. Lynx Music, 2001 r.) ukazał się utwór pt. Na wolnym powietrzu. Z kolei kompozycja Nie znalazła się na składance Kraków, jakim go lubisz nocą... (wyd. Xerxes Cobr Records, 2003 r.)[1].