Colorado Band

Zgłoszenie do artykułu: Colorado Band

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Colorado Band

Informacje

Colorado Band powstał w 1992 roku w Łodzi z połączenia dwóch łódzkich zespołów Texel oraz Western Standard. Muzyka nowopowstałej formacji nawiązuje do korzeni country, jak również do klasycznego rocka. Amerykański rock z elementami country stał się inspiracją i wyzwaniem do stworzenia własnego, niespotykanego w Polsce brzmienia. W 1993 r. Colorado Band zaprezentował się na „Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Country” w Chróścinie Opolskiej, gdzie zajęli pierwsze miejsce i zostali zaproszeni do wzięcia udziału w XI Międzynarodowym Pikniku Country w Mrągowie. Dynamiczny sposób interpretacji utworów spodobał się publiczności, co zaowocowało regularnym zapraszaniem zespołu na kolejne mrągowskie Pikniki.

Oryginalny repertuar spowodował, że Colorado Band odnosił liczne sukcesy na trasie koncertowej, której ukoronowaniem był „Złoty Colt” – pierwsza nagroda w konkursie o Nagrodę Burmistrza Kielc. W 1996 zespół wydał swoją pierwszą autorską płytę i kasetę pod tytułem 4 na 5. Zespół wystąpił w wielu programach telewizyjnych, takich jak Swojskie Klimaty, Country Club, Stajnia WC, Rock w Łodzi oraz radiowych rejestrując koncerty na żywo w Radiu Flash, Radiu Łódź i Radiu Opole. Colorado Band zapraszano na festiwal Country Top ’96, ’97, z udziałem znanych gwiazd z USA, między innymi Krisa Kristoffersona i Stephena Burtona. W tych samych latach zespół wziął udział w dwóch Konwojach Country z udziałem Georga Hamiltona V z Nashwille. W lutym 1997 piosenka O co biega, co jest grane, z płyty 4 na 5 została zakwalifikowana do plebiscytu Muzycznej Jedynki i szybko znalazła się w tak zwanej „gorącej dziesiątce”.

Colorado Band jest pierwszym zespołem ze środowiska country, który znalazł się w grupie najpopularniejszych zespołów w Polsce. Potwierdzeniem wysokiej pozycji, jaką Colorado Band uzyskał na polskim rynku muzycznym, była nominacja do reprezentowania Polski na festiwalu Europe Country ’98 w Mrągowie. Na konkursie zespół wystąpił z utworem tytułowym z płyty Wracam do Łodzi, zdobywając nagrodę publiczności i zajmując pierwsze miejsce w Audio-Tele oraz w konkursie internetowym.

Nagrana w 1998 roku z udziałem takich gwiazd, jak Krystyna Prońko, Elżbieta Adamiak, Sławomir Wierzcholski, Jacek Wąsowski płyta pod tytułem Na Świąteczny Wieczór, została uznana za płytę roku 1998 w internetowym plebiscycie Nowy Country Osobowy. W 1999 grupa wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Country VISAGINO na Litwie, zyskując uznanie krytyki, oraz gorące przyjęcie litewskiej publiczności[2].

Bibliografia

1. 

http://www.pronko.pl/
Oficjalna strona Krystyny Prońko [odczyt: 09.09.2015].

2. 

http://www.polcountry.medianet.pl/colorado/index.html
Oficjalna strona internetowa zespołu Colorado Band [odczyt: 12.09.2015].