Nazwa: |
Exit |
Data powstania: |
1993 |
Zespół Exit powstał we wrześniu 1993 r. w Krzeszowicach jako trio: Piotr Gędłek – voc., g., lider; Piotr Bożek – bg. i Piotr Foryś – dr., kbrd. Grupa wielokrotnie zmieniała skład. Współpracowali z nią, m.in.: Anna Semerjak – pf., g.; Marcin Barczyk – bg.; Magdalena Łagosz – vno; Jakub Meus – g.; Rafał Mirek – bg.;, Michał Odżywołek – kbrd.; Patryk Władyka – bg. i Anna Psuty – acc.
Muzyka Exit to rock z wyraźnymi wpływami Nowej Fali i psychodelii. Nie brakuje też elementów tradycyjnej piosenki (ballady), co wynika z zainteresowania muzyków melodią i nacisku na słowo śpiewane (m.in.: eksperymentalna Infekcja, ekspresyjna Obsesja i melodyjna Sick Rose). Bezpośredni krąg zainteresowań stanowią wykonawcy w rodzaju Current 93, Popol Vuh i Sol Invictus, z jednej strony, a z drugiej – Marc Almond, Syd Barret, Nick Cave, Leonard Cohen, Ewa Demarczyk, Peter Hammill, Edith Piaf, a także twórcy współczesnej muzyki klasycznej w osobach Mikołaja Góreckiego i Arvo Pärta. W swych kompozycjach Exit niejednokrotnie nawiązywał do źródeł literackich, by wymienić Samuela Becketta (Kołysanka), Fiodora Dostojewskiego (Biesy) i Williama Blake’a.
Z najciekawszych występów zespołu należy wspomnieć o koncercie w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Muzycznych i Solistów w Proszowicach (1996 r.) i o występie na festiwalu Castle Party w Bolkowie w 1997 r. Exit ma na koncie kilka nagrań. W 1996 r. zarejestrował kasetę pt. Reserpinum. Muzyka z tamtego okresu zdradza fascynację estetyką rocka garażowego i Nową Falą. W kolejnych latach zespół nagrał dwie płyty CD: Sola Fide (2000 r.) i Tonący brzytwy się chwyta (2002 r.). Pochodząca z tych płyt muzyka to pełna emocji synteza New Wave, Zimnej Fali i noise’u, muzyka oryginalna i poruszająca, bliska dokonaniom The Cure, Mogwai i Variete. Charakteryzuje ją mroczna atmosfera dekadencji i smutku, co potęguje ekspresyjny wokal i apokaliptyczno-poetyckie teksty. Interesujący transowy efekt dało zastąpienie perkusji przez akordeon.
Nagrania zespołu uzupełnia składanka amerykańskiej wytwórni Venture Beyond Records pt. Goth Tell (1998 r.), zawierająca polską muzykę niezależną. Znalazł się na niej utwór Exit pt. Ich liebe dich. Z roku 1999 r. pochodzi nie opublikowany materiał demo, a także kaseta VHS, prezentującą ideologię grupy z fragmentami koncertów. W 2003 r. Exit umieścił utwór pt. The Blue Gates of Death (w polskiej wersji językowej) na składance kanadyjskiej wytwórni Sweet Farewell pt. A Tribute to Current 93 – The Bells Shell Sing Forever, którą wypełniły covery grupy Current 93. Wkrótce potem Exit zawiesił działalność[1].