Nazwa: |
Mech |
Zjednoczone Siły Natury Mech |
|
Data powstania: |
1977 |
Grupa rockowa utworzona w 1977 r. w Warszawie pod patronatem klubu Politechniki Warszawskiej „Mechanik”. Zadebiutowała jako kwintet w lipcu 1979 r. w Muzyce Młodej Generacji w Sopocie. Od 1981 r. działała jako kwartet w składzie: Maciej Januszko – voc., bg., Janusz Łakomiec – voc., g., Robert Milewski – voc., kbrd., Andrzej Dylewski – dr.
Wielokrotnie brała udział w klubowych i estradowych koncertach rockowych, m.in. Rock w Roku Dziecka w 1979 r., Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w 1980 r., Festiwal Muzyki Rockowej Jarocin ’80, Pop Session ’80, Rock na Wyspie w 1981 r. W cyklu koncertów prezentowała w 1981 r. spektakl muzyczny Podróże Guliwera z laserową scenografią świetlną, kwadrofonicznym nagłośnieniem i specjalnymi kostiumami. Grupa dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i płytowych. Zrealizowała teledyski i recital TV. Współpracowała na estradzie z kwartetem smyczkowym, sekcją instrumentów dętych i z jazzmanami, m.in. Tomaszem Stańką i Tomaszem Szukalskim. Nagrała w 1983 r. LP Mech: Bluffmania i LP Mech: Tasmania. Ostatni skład: Maciej Januszko – voc., bg., Janusz Łakomiec – voc., g., Wiesław Gola – dr., Marcin Otrębski – g.
Z grupą współpracowali także: Janusz Domański, Krzysztof Fijałkowski, Lewandowski_Adam i Nowicki_Andrzej. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 64 (reż. Ryszard Wolański). Grupa rozwiązała się w 1985 r. W 1999 r. ukazał się CD Mech: Portret, zawierający nagrania z dwóch poprzednich płyt zespołu.
W 2004 r. reaktywowała się w składzie: Piotr Chancewicz – g., Maciej Januszko – voc., Krzysztof Najman – bg., Piotr Pawłowski – dr. Rok później nagrała CD Mech, na którym znalazł się nowy przebój Painkiller, który dał tytuł grze komputerowej z muzyczną oprawą przegotowaną przez Mech. Na tej płycie zespół przypomniał także stare przeboje w nowych aranżacjach[1].