Nazwa: |
Motion Trio |
Emotion Trio |
|
Data powstania: |
1996 |
Akordeonowe Motion Trio powstało w 1996 roku z inicjatywy Janusza Wojtarowicza. Zespół początkowo nazywał się Emotion Trio i tworzyli go, obok lidera: Jacek Hołubowski i Marcin Filipek. Obecnie w jego skład wchodzą: Janusz Wojtarowicz – lider i autor większości kompozycji, także twórca muzyki teatralnej, Marcin Gałażyn – wykonujące też muzykę flamenco, i Paweł Baranek – jeden z najlepszych akordeonistów młodego pokolenia w Europie. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu i laureatami wielu konkursów akordeonowych w kraju i za granicą, m.in. „Grand Prix” na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Występowali niemal w całej Europie, a także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pomimo młodego wieku, koncertowali z takimi wirtuozami muzyki jazzowej, jak: Bobby McFerrin, Tomasz Stańko i Michał Urbaniak. Prowadzili też „Masterclass” na University of Chicago i w Conservatoire Nationale de Music w Paryżu.
Zespół stanowi ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Jego członkowie określają wykonywaną przez siebie muzykę po prostu jako „Motion Music”. Zmienili oblicze akordeonu, proponując zupełnie nowe brzmienie tego instrumentu. Ich koncerty to poruszające spektakle, pełne akcji i dramaturgii. Utwory urzekają wielobarwnością i niezwykłą świeżością. Doskonale prezentują się w salach koncertowych, teatrach, kościołach, ale również na deskach klubów jazzowych. To nie jest muzyka jazzowa sensu stricto, choć wśród miłośników jazzu cieszy się szczególnym przyjęciem. W muzyce Motion Trio słychać wpływy wielu stylów muzycznych – od rocka, poprzez jazz, aż po muzykę poważną, zwłaszcza tą z okolic muzyki repetytywnej i kręgu poszukiwań charakterystycznych dla współczesnej awangardy.
Motion Trio wykonuje własne kompozycje, jak również utwory napisane specjalnie dla zespołu. Komponowali dla niego, m.in.: Zbigniew Bargielski (rektor Akademii Muzycznej w Grazu) i Marta Ptaszyńska (University Of Chicago). Grupa nagrała dotąd cztery płyty. Są to: Cry w 1998 r., Pictures w 2000 r., Play-station w 2001 r. – zawiera kompozycje imitujące gry komputerowe, oraz Live In Vienna – Sacrum & Profanum w 2002 r. – zapis koncertu, który odbył się w Kościele Gustava Adolfa w Wiedniu podczas III Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego. Ponadto w 1999 r. trio wydało płytę DVD pt. Concert In Cracow. Wielki sukces odniosła płyta Pictures, która otrzymała szereg wyróżnień, w tym:
– „Grand Prix” polskiego przemysłu muzycznego,
– wyróżnienie „Best Polish Recording”,
– tytuł płyty roku w rankingu „Jazzi Magazine”.
Krytyka muzyczna uznała Motion Trio za najlepszy debiut roku 2000 w Polsce, czego wyrazem było zajęcie II miejsca w kategorii „Muzyk/Zespół Roku 2000” (za Tomaszem Stańko) w rankingu „Jazzi Magazine”[1].
1. |
|
2. |
http://www.motiontrio.com/ |