Myslovitz

Zgłoszenie do artykułu: Myslovitz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Myslovitz

The Freshmen

Data powstania:

1992

Informacje

Zespół rockowy utworzony w 1992 r. w Mysłowicach pod nazwą The Freshmen. Debiutancki skład: Jacek Kuderski – bg., Wojciech Kuderski – dr., Wojciech Powaga – g., Artur Rojek – voc., lider. Zadebiutował na przeglądzie amatorskich zespołów „Garaż” w 1994 r. już pod nową nazwą. W tym samym roku zdobył I nagrodę na Mokotowskiej Młodzieżowej Jesieni Muzycznej w Warszawie. Pierwszych nagrań dokonał dla Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi. Rok później ukazał się pierwszy CD Myslovitz, wydany przez MJM Music PL, uznany za najlepszy płytowy debiut 1995 r. W tym samym roku powiększył skład do kwintetu (Przemysław Myszor – g.). Brał udział we wszystkich ważniejszych imprezach rockowych w kraju, a także w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Nowa wersja piosenki Historia jednej znajomości, która znalazła się na drugim CD Myslovitz: Sun Machine, wykorzystana została w filmie Matka swojej matki (reż. Robert Gliński), a piosenka To nie był film z CD Myslovitz: Z rozmyślań przy śniadaniu znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Młode wilki ½ (reż. Jarosław Żamojda). Ponadto piosenki zespołu znalazły się na ścieżkach dźwiękowych filmu Duże zwierzę (reż. Jerzy Stuhr), To my (reż. Waldemar Szarek). Teledysk zespołu To nie był film (reż. Wojciech Smarzewski) otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk ’98 w kategorii teledysk roku. Jest laureatem

– tzw. paszportu na cały świat tygodnika „Polityka” w 1999 r. w kategorii rock-pop-estrada za „oryginalne teksty piosenek o niepokojach czasów popkultury, za opisanie rzeczywistości każdych Mysłowic w Polsce”,

– nagrody rozgłośni radiowych dla najlepszego zespołu Play-Box 2000,

– nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 1999 w kategoriach zespół roku, piosenka roku (Długość dźwięku samotności), album roku – rock (CD Myslovitz: Miłość w czasach popkultury),

– Fryderyk 2000 w kategoriach piosenka roku (Chłopcy) i teledysk roku (Dla ciebie, reż. Krzysztof Pawłowski),

– nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2002 w kategorii album roku – rock (CD Myslovitz: Korova Milky Bar),

– nagrody MTV European Music Awards w kategorii Local Hero Act w latach 2002–2003,

– nagrody Komisji Europejskiej European Breakthrough Award w 2005 r. za największą sprzedaż płyt poza granicami własnego kraju (wersja anglojęzyczna CD Myslovitz: Korova Milky Bar).

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 201 (reż. Ryszard Wolański)[1].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://www.myslovitz.pl/
Oficjalna strona internetowa zespołu Myslovitz [odczyt: 18.05.2011].