Ryczące Dwudziestki

Zgłoszenie do artykułu: Ryczące Dwudziestki

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Ryczące Dwudziestki

Data powstania:

1983

Informacje

Bytomski zespół szantowy. Powstał w 1983 r. Debiutancki skład: Henryk Czekała – voc., g., Wojciech Dudziński – voc., g., Damian Gaweł – voc., acc., Andrzej Grzela – voc., g. Zadebiutował w tym samym roku na festiwalu „Tratwa”, gdzie zdobył I nagrodę.

Koncertował na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju, a także w Norwegii, Szwecji, Jugosławii, Niemczech, Danii, na Węgrzech i w USA. Repertuar zespołu tworzą tradycyjne pieśni żeglarskie, utwory własne, a także pieśni gospel i spirituals.

W 1998 r. z okazji 15-lecia zespołu wystąpił na specjalnym koncercie, którego fragmenty znalazły się na CD Ryczące Dwudziestki: Dalej w morze, nagranym w składzie: Wojciech Dudziński – voc., g., Andrzej Grzela – voc., g., Bogdan Kuśka – voc., g., Andrzej Marciniec – voc., g., Janusz Olszówka – voc., vno.

Jest laureatem licznych nagród na festiwalach szantowych, m.in. w Świnoujściu, Mikołajkach, Gdyni, Grand Prix na festiwalu muzyki gospel Cantate Deo ’93 w Gliwicach oraz nagród na Festiwalu Piosenek Żeglarskich „Shanties” w Krakowie

– w 1985 r. (Grand Prix),

– w 1991 r. (za repertuar i sztukę wokalną),

– w 1996 r. (za reżyserię i prowadzenie koncertu),

– w 1997 r. (Grand Prix),

– w 2001 r. (za piosenkę premierową),

– w 2002 r. (nagroda prezydenta m. Krakowa),

– w 2004 r. (nagroda prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego),

– w 2006 r. Grand Prix XXV-lecia dla najlepszego zespołu[1].

Bibliografia