YEZ YEZ YO

Zgłoszenie do artykułu: YEZ YEZ YO

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

YEZ YEZ YO

Data powstania:

1995

Informacje

Zespół powstał w 1995 r. z inicjatywy Dominika „Dejo” Bełtowskiego i Dominika „Żółwika” Płachno, na fali popularności debiutanckiej płyty Liroya pt. Albóom. Wkrótce dołączył do nich Robert „Zły Bob” Bełtowski i do dzisiaj YYY występuje jako trio.

Już na początku działalności grupa nawiązała współpracę z producentem Grzegorzem Królikowskim, dzięki któremu zyskała dostęp do profesjonalnych nagrań w studio. Wzajemna współpraca szybko zaowocowała pierwszym materiałem (1997 r.), którym zainteresowała się wytwórnia Warner Music Poland. Na jej życzenie zespół zmienił tymczasowo nazwę na Too Man i nagrał singiel zatytułowany Na Szweda. Do wydania płyty długogrającej nie doszło, a materiał ukazał się w końcu jako nielegal.

Grupa ma za sobą koncerty w całej Polsce. Występowała z takimi artystami, jak: Kaliber 44, Mor W.A., O.S.T.R., Peja, Tede, WYP3 i wieloma innymi czołowymi przedstawicielami polskiego hip-hopu. Wystąpiła też przed Coolio. Rezultatem dużej aktywności koncertowej było zaproszenie grupy na krótką trasę koncertową w towarzystwie uczestników I edycji programu Big Brother. W połowie 2003 r. zajęła drugie miejsce na zorganizowanym przez TV VIVA i Radiostację hip-hopowym festiwalu w Giżycku.

Pod koniec 2003 r. Dominik Bełtowski założył Yez Yez Gang, grupę zajmującą się produkcją muzyki. Jej podkłady nie ograniczają się nigdy do jednego nurtu muzycznego. Obok szeroko pojętego hip-hopu czerpie inspiracje zarówno z brzmień ciężkich, bliskich heavy metalowi, jak i z delikatnych dźwięków skrzypiec i pianina. Po długiej przerwie, w kwietniu 2004 r. ukazała się druga płyta YYY pt. Z archiwum Y (m.in.: Kto ty jesteś?, Rachunek sumienia, Biografia), wydana tym razem legalnie przez krakowską Doperację[1].

Bibliografia

1. 

Rabiański, Radosław.

2. 

http://pl-pl.facebook.com/yezyezyo.
Oficjalna strona zespołu YEZ YEZ YO w serwisie społecznościowym Facebook [odczyt: 17.12.2011].