Nazwa: |
Inkwizycja |
Data powstania: |
1 kwietnia 1989 |
Zespół Inkwizycja powstał 1 kwietnia 1989 roku z inicjatywy członków rozwiązanej hardcore’owej Ustawy o Młodzieży: Dariusza „Ex Perta” Eckerta – voc. (eks-Gonokok); Krzysztofa „Żółwia” Turchana – g., bg. (eks-Die Gewaldlosen, Gonokok); Mariusza „Świniaka” Zagórskiego – bg.; Janusza „Klausa” Budzyna – g., bg. i Bogdana „Cichego” Bayora – dr. Obecny skład tworzą: Eckert, Turchan, Marek Daniec – g. (eks-Gonokok) i Tomasz Dominik – dr. (Baciarka, Renata Przemyk).
Zespół zagrał wiele koncertów w kraju i za granicą, również w krakowskich klubach, takich jak: Loch Ness, Miasto Krakoff, Pod Przewiązką, Żaczek, Żelazna. Wystąpił też m.in. na festiwalu Rubreggae, na Rozbracie w Poznaniu i na Czad Pikniku w Mykanowie. W ramach kilku tras koncertowych grał w Austrii, Czechach, Słowenii, na Słowacji, Węgrzech i we Włoszech.
W 1991 r. nagrał debiutancki materiał pt. Na własne podobieństwo. To pierwsza w Polsce płyta winylowa wydana przez firmę niezależną (Nikt Nic Nie Wie). W 1998 r. ukazała się mała płyta pt. Słowo, zawierająca pięć utworów, które następnie zostały przypomniane na piewszym CD zespołu zatytułowanym Stare fotografie. Należy jeszcze wymienić kasetę z 2000 r., która z jednej strony zawiera przekrojowy materiał zespołu – od utworów pochodzących z pierwszej płyty, przez niepublikowane nagrania z demo Złota Skała, po kompozycje z singla Słowo, z drugiej strony – wiersze lidera w formie prezentowanej podczas własnych wieczorów autorskich.
Muzyka zespołu jest bardzo zróżnicowana. Łączy punk rock z elementami hardcore’u i thrash metalu (np. Inkwizycja, Komunikaty). Zawiera czadowe piosenki ze skandowanymi tekstami (Arbeit), ale również kompozycje bardzo melodyjne (To, co ukryte). Na uwagę zasługują gitarowe solówki, interesująco wkomponowane do pozostałych instrumentalnych podkładów (12:05, Moje miasto). Solo gitary uzupełniają zmienne rytmy basu i perkusji. Te tradycyjnie rockowe instrumentarium momentami urozmaica brzmienie trąbki (Trzy małpki, Moje miasto). Jednak przede wszystkim uwagę zwraca charyzmatyczny wokalista i jego teksty: krótkie, zwięzłe, ale zawsze poetyckie. Rzadko zdarza się tak sprawne połączenie poezji z ostrą muzyką hardcore’ową. Pomimo tego, że do zespołu przylgnęła etykieta formacji antyklerykalnej tematyka jego utworów jest bardzo szeroka. Poruszają i piętnują rozmaite aspekty życia społecznego: nietolerancję (Inkwizycja), ludzką znieczulicę (Daleko), ogłupiający wpływ mass mediów (Radio aktywność) i wiele innych zagadnień.
Dariusz „Ex Pert” Eckert opublikował kilka tomików poezji: K+M+B 1999, Moje miasto – martwa natura, Moje miasto – spacer drugi, Erotyk domowy, serię opowiadań pt. Gumiany bohater, a także bajki, groteski i prozę. W Dworku Białoprądnickim wystawił spektakl Moje miasto, którego podstawę stanowiły teksty jego autorstwa i muzyka Jakuba Smaczniaka[1].