Przemyk, Renata

Zgłoszenie do artykułu: Przemyk, Renata

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Przemyk, Renata

Data urodzenia:

10 lutego 1966

Miejsce urodzenia:

Bielsko-Biała

Informacje

Piosenkarka i aktorka. Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach.

Debiutowała w 1989 r. na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie zdobyła I nagrodę. W tym samym roku wystąpiła w koncercie Premiery na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. W 1990 r. ukazała się jej debiutancka płyta nagrana z zespołem Ya Hozna.

Zrealizowała recitale piosenkarskie dla TVP, m.in.: Przeboje, Tylko kobieta, Śpiewa Renata Przemyk. Wystąpiła w filmach Strzeż duszy, ciała mego (reż. Grzegorz Pacek), Café Star (reż. Adam Sikora), Kolęda wigilijna (reż. Robert Gliński), z którego pochodzi piosenka Kiedy przychodzisz. Brała udział w nagraniach muzyki do filmu Grający z talerza (reż. Jan Jakub Kolski).

Koncertowała w wielu miastach w kraju a także we Francji, Niemczech i ośrodkach polonijnych USA.

Jest laureatką:

– III nagrody (Brązowy Mikrofon) na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’90,

– nagrody im. Karola Musioła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’91,

– nagrody specjalnej jury (Bursztynowa Płyta) na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’92,

– nagrody Indywidualność roku 1994,

– nagrody „Sztandaru” Wejście roku 1996,

– nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk ’96 w kategorii album roku – piosenka poetycka (CD Renata Przemyk: Andergrant).

W 2002 r. ukazała się płyta z jej piosenkami do spektaklu teatralnego Balladyna (reż. Jan Machulski, sł. Anna Saraniecka), wystawionego przez Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie[1].

Bibliografia