Nazwisko: |
Podobiński, Józef |
Data urodzenia: |
17 marca 1925 |
Miejsce urodzenia: |
Polna koło Gorlic |
Data śmierci: |
16 maja 1993 |
Pochodził z wielodzietnej rodziny. Zainteresowania oraz talent muzyczny wyniósł z domu rodzinnego. Od najmłodszych lat, grał na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, trąbce, organach, klarnecie, saksofonie. Pierwszych lekcji gry na instrumentach udzielał mu ojciec, Jan, absolwent Konserwatorium Lwowskiego. Po śmierci ojca Józef razem z braćmi założył zespół rodzinny grający podczas różnych uroczystości. Dodatkowo udzielał lekcji fortepianu. Pracował również jako organista w Kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Polnej. Od 1942 r., siedemnastoletni Józef uczestniczył w antyhitlerowskim ruchu oporu na terenie Rzeszowszczyzny. W 1946 r., za udział w antyhitlerowskim ruchu oporu, został odznaczony Medalem Zwycięstwa i Wolności. Skomponował utwór pt. Partyzanckie wspomnienia do słów Włodzimierza Graba.
W latach 1945–1947 odbył służbę wojskową, po zakończeniu której został podoficerem rezerwy. Był kapelmistrzem orkiestry wojskowej. W 1947 r. ożenił się z Ireną z domu Bautel i zamieszkał w Siemianowicach Śląskich. W latach 1947–1956 pracował na stanowisku instruktora muzycznego w Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach. W ramach współpracy prowadził reprezentacyjny zespół instrumentalny, który pod jego kierunkiem występował kilka lat w stałych audycjach muzycznych rozgłośni śląskiej Polskiego Radia, dostarczając oryginalne utwory jak i opracowania. Zespół został odznaczony II nagrodą na eliminacjach centralnych w 1955 r. we Wrocławiu (pierwszej nagrody nie przyznano). Skomponował sześć ilustracji muzycznych dla teatru kukiełkowego Czar. Stworzył i opracował repertuar dla artystycznych zespołów związkowych na terenie całego województwa. Współpracował na stałe z wieloma z nich: Filharmonią Górniczą ZZG w Zabrzu, Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca ZZG w Siemianowicach, Zespołem Pieśni i Tańca Kopalni Jaworzno Nowa w Jaworznie, Zespołem Pieśni i Tańca Huty Kościuszko w Chorzowie, Zespołem Pieśni i Tańca Katowice Szopienice i innymi. Brał udział w przeglądach tych zespołów w charakterze jurora. W jego dorobku szczególną pozycję stanowi repertuar pieśni górniczych i hutniczych.
W tym samym okresie współpracował również z redakcjami Polskiego Radia tworząc własne oryginalne utwory, jak też opracowując melodie ludowe. Opracował dla Radiowej Czelodki około 600 śląskich pieśni i tańców ludowych na różne zespoły. W pieśniach ludowych kompozytor wyrażał swój bardzo pozytywny stosunek do regionu.
W 1948 r. zdał egzamin wstępny na Wydział: I Teorii Kompozycji i Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Po skończeniu studiów pracował jako instruktor muzyczny jeszcze w dwóch instytucjach: Technikum Górniczym Ministerstwa Górnictwa i Energetyki w Katowicach (1956–1959) oraz Technikum Górniczym w Chorzowie Batorym – w Zespole Pieśni i Tańca (1959–1961).
W 1961 r. rozpoczął działalność pedagogiczną, którą kontynuował przez 20 lat. Związał się ze swoją uczelnią w Katowicach. Za pracę pedagogiczną został odznaczony w 1982 r. Nagrodą im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W latach 1965–1968 pracował na stanowisku konsultanta muzycznego w Ośrodku Telewizyjnym w Katowicach. Komponował muzykę do różnych audycji telewizyjnych, m.in. U Bregułów na Zawodziu, Przy sobocie po robocie (programu rozrywkowego z okazji Dnia Górnika z udziałem artystek: Aliny Janowskiej, Haliny Kunickiej, Krystyny Sienkiewicz) oraz do audycji z okazji Powstań Śląskich i innych.
W bogatym dorobku twórczym kompozytora znalazły się utwory symfoniczne, instrumentalno-symfoniczne, formy sceniczne, małe i wielkie formy wokalno-instrumentalne, kameralne oraz trzy symfonie, dwie rapsodie, dwie uwertury, poemat symfoniczny na orkiestrę symfoniczną. Na szczególną uwagę zasługuje Jazz–symfonia, która wykonana została w styczniu 1962 r. w Katowicach przez Orkiestrę Symfoniczną Państwowej Filharmonii Śląskiej pod batutą wybitnego dyrygenta czeskiego Václava Smetáčka.
W dorobku twórczym kompozytora na uwagę zasługują wielkie dzieła sceniczne: Genialny Kamerdyner oraz Sprzedany talent. Warto wspomnieć również o utworach o charakterze rozrywkowym: Impresje jazzowe na puzon solo i orkiestrę symfoniczną i Turmalin – utwór rozrywkowy na kwintet gitarowy.
Należał od 1948 r do Stowarzyszenia Autorów „ZAIKS”, a od 1962 r do Związku Kompozytorów Polskich.
Laureat nagród i odznaczeń:
1. |
http://www.jozefpodobinski.com/pl/biografia.html |