Janowska, Alina

Zgłoszenie do artykułu: Janowska, Alina

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Janowska, Alina

Pseudonim:

Alina

Data urodzenia:

16 kwietnia 1923

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Aktorka, tancerka, piosenkarka, także pedagog. Absolwentka Szkoły Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej (w czasie okupacji) i Wydziału Aktorskiego łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (egzamin eksternistyczny w 1948 r.). Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem „Alina” jako łączniczka batalionu Kiliński. Od 1947 r. ponownie w Warszawie. W latach 1947–1949 występowała w Teatrze Narodowym, w latach 1949–1952 w Teatrze Wojska Polskiego, w latach 1952–1955 i 1960–1965 związana była z teatrem Syrena, w latach 1956–1960 z teatrem Buffo, a w latach 1966–1980 z teatrem Komedia. Współpracowała też z kabaretami Gong, Frico, Iluzjon, U Lopka, Szpak, z Studenckiego Teatru Satyryków i Podwieczorkiem przy mikrofonie jako niezrównana interpretatorka monologów i piosenek. W 1946 r. zadebiutowała jako aktorka filmowa w Zakazanych piosenkach. Później skupiła się na pracy w teatrach. Do filmu powróciła w latach 60-tych. Kreowała kilkadziesiąt charakterystycznych ról w popularnych filmach fabularnych i serialach TV.

Jest laureatką:

– plebiscytu Srebrna Maska „Express Wieczornego” (1960–1964),

– Złotej Maski w 1966 r.,

– Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz ’96,

– a także nagród resortowych i państwowych.

Przez wiele lat była przewodniczącą Sekcji Estrady Związku Artystów Scen Polskich, a obecnie jest prezesem Fundacji Charytatywnej Gniazdo. O jej życiu i działalności artystycznej opowiada książka Dariusza Michalskiego pt. Jam jest Alina, wydana w 2007 r[1].

Bibliografia