Nazwa: |
The Willows Revival Singers |
The Willows |
|
Data powstania: |
1981 |
Zespół-legenda, jeden z pionierów muzyki gospel w Polsce. Powstał pod nazwą The Willows w 1981 r. w Dworku Białoprądnickim, przy tamtejszym „Klubie Twórców”, przeobrażając się z formacji kościelnej prowadzonej przez Eugeniusza Górkę przy Kościele OO. Redemptorystów w niezależną grupę śpiewaczą, wykonującą muzykę negro spirituals, gospel, ale również jazz, kolędy i pastorałki. Nawiązuje do tradycji amerykańskich camp meetings i spuścizny afrykańskiej muzyki obrzędowej.
Pierwszy skład utworzyli: Maria Domańska, Romana Kastner, Małgorzata Żelazny, Kazimierz Adamek, Krzysztof Przęczek – voc., Kazimierz Dobrowolski – voc., g., bjo, Krzysztof Mazur – cb., Janusz Zygadło – dr. – zastąpiony wkrótce przez Macieja Sobola i kierownicy zespołu – Eugeniusz Górka – org. i Roman Michalik – pf. Po pewnym czasie do zespołu dołączyła stała grupa instrumentalna, którą utworzyli: Bogdan Kościelniak – tr., Bogdan Traciewicz – cl., Janusz Nowak – tbn., Jan Nowak – cb., Aleksander Nowak – dr. i Roman Michalik – pf., lider.
Po odejściu niektórych wokalistów i instrumentalistów nastąpiła zmiana stylu i konwencji muzycznej zespołu. We wrześniu 1987 r. w miejsce The Willows Roman Michalik – autor wszystkich aranżacji i opracowań – powołał nową formację, The Willows Revival Singers, która swoimi interpretacjami bardziej zbliżyła się do oryginalnych form negro spirituals. Obecnie występuje w składzie: Renata Ciaputa, Romana Kastner-Sieraczyńska, Elżbieta Kozioł, Elżbieta Kulpa, Andrzej Brońka – voc., Lesław Wydrzyński – cb., Jacek Wać – dr. i nieprzerwanie kierujący zespołem Roman Michalik – pf.
Kariera grupy rozpoczęła się od Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu (laureat). Ze względu na niewielką ilość koncertów muzyki gospel, występowała głównie na festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Wzięła udział w takich festiwalach, jak np.: Old Jazz Meeting (laureat „Złotej Tarki”) w Warszawie (później w Iławie), Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Krakowie (Filharmonia Krakowska), Stary Jazz w Krakowie i Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel „Camp Meeting” w Osieku, Jazz na Kresach w Zamościu, a także Market Festival we Frankfurcie, Jazz Festival w Přerovie, Singgroup Jazz Festival (Litwa) i World Festival w Ontario (Kanada). Ma na koncie występy z tak wybitnymi muzykami, jak Wynton Marsalis i Acker Bilk. Odbyła kilka tras koncertowych po Polsce, a także po Białorusi, Francji, Niemczech i Kanadzie.
Grupa dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Nagrała też dwie kasety (1991 r.): The Willows Revival Singers (z utworami negro spirituals) i The Willows Revival Singers – Bóg się rodzi (z kolędami), a także podwójny album pt. Staropolskie i tradycyjne kolędowanie (2003 r.). W interpretacji kolęd staropolskich podjęła trudną próbę zastosowania kanonów technik kompozytorskich i wykonawczych a cappella, obowiązujących w XVI i XVII w.
W tym czasie przez skład przewinęło się wiele znakomitych wokalistek, m. in.: Małgorzata Duda, Katarzyna Jamróz, Małgorzata Markowska, Katarzyna Müller, Wanda Noworyta-Kordowska, Jadwiga Oleksy, Izabella Pawlik, Katarzyna Radwańska, Alina Radziwanowska, Małgorzata Rusin-Perc, Katarzyna Stępniowska, Monika Wołowczyk, a także Mirosław Kliś – voc. i muzycy – Bartosz Bętkowski – sxf., Radosław Gancarczyk – sxf., Dominik Klimczak – dr., Robert Korzeniak – cb., Leszek Nowotarski – fl., sxf., Wojciech Stępniowski – cb., Bogdan Skorupa – dr. i Jerzy Skrejko – dr[1].