Aleksy, Aleksander

Zgłoszenie do artykułu: Aleksy, Aleksander

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Aleksy, Aleksander

Data urodzenia:

16 grudnia 1905

Miejsce urodzenia:

Charków

Data śmierci:

14 listopada 1977

Miejsce śmierci:

Lublin

Informacje

Śpiewak, pianista, kompozytor, autor tekstów. Debiutował jako aktor w 1922 r. w Teatrze Powszechnym w Wilnie. Występował w Kaliszu, Grodnie, Toruniu, Łodzi, Lublinie. W 1929 r. należał do zespołu warszawskiej Operetki Reprezentacyjnej. W sezonie 1938/1939 grał w Teatrze Malickiej w Warszawie. Po II wojnie światowej był najdłużej związany z teatrami Lublina. Ceniony przez krytykę teatralną – podkreślano m.in. walory jego głosu, zdolności aktorskie, wartościową grę[1].

Bibliografia