Andrzejewska, Jadwiga

Zgłoszenie do artykułu: Andrzejewska, Jadwiga

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Andrzejewska, Jadwiga

Data urodzenia:

30 marca 1915

Miejsce urodzenia:

Łódź

Data śmierci:

4 października 1977

Miejsce śmierci:

Łódź

Informacje

Piosenkarka, aktorka teatralna i filmowa. Debiutowała w 1923 r. w Teatrze Miejskim w Łodzi. Od 1932 r. grała w Warszawie, kolejno w teatrach: Kameralnym, Narodowym, Letnim, Polskim i Ateneum. Miała w dorobku liczne role filmowe (m.in. w filmie Wacuś z 1935 r., Moi rodzice rozwodzą się i in.), występy w kabaretach (Starej Bandzie, Cyganerii, Cyruliku Warszawskim, Ali Babie) oraz w teatrze radiowym. Podczas II wojny światowej przebywała w ZSRR. Należała do zespołów teatrów wojskowych (Kazimierza Krukowskiego, „Ref-Rena”, Teatru Dramatycznego 2 Korpusu). Od 1947 r. grała w Łodzi i Warszawie[1].

Bibliografia