Krukowski, Kazimierz

Zgłoszenie do artykułu: Krukowski, Kazimierz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Krukowski, Kazimierz

Zawisza-Krukowski, Kazimierz

Pseudonim:

Lopek

Data urodzenia:

1 lutego 1901
Jest to data niepewna – niektóre źródła podają 1902 r.

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

24 grudnia 1983
Jest to data niepewna – niektóre źródła podają 1984 r.

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Aktor, piosenkarz, autor tekstów. W 1923 r. ukończył Oddział Dramatyczny przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Zadebiutował w teatrze „Qui pro Quo”. Od 1923 r. występował w najbardziej znanych kabaretach warszawskich. Od 1926 r. odtwarzał charakterystyczną postać Lopka. Występował do wybuchu II wojny światowej w „Morskim Oku”, „Bandzie”, „Cyganerii”, „Wielkiej Rewii”, „Cyruliku Warszawskim”. W repertuarze miał około 80 piosenek i monologów, głównie szmoncesów. Jako aktor filmowy debiutował w filmie Ziemia obiecana w 1927 r. Był współzałożycielem teatru małych form „Ali Baba” i pracował w nim jako reżyser.

Podczas II wojny światowej był kierownikiem literackim Białoruskiego Teatru Miniatur w Białymstoku, następnie zespołu „Jazz Teatralizowany” we Lwowie. Wstąpił potem do Armii Polskiej na Wschodzie. Po zakończeniu wojny występował w teatrach polonijnych w Wielkiej Brytanii. W 1948 r. wyjechał do Argentyny. Prowadził lokal „Blue Sky” a następnie teatr w Domu Polskim w Buenos Aires.

W 1956 r. powrócił do Polski. Grał głównie w teatrze „Syrena”, gdzie był reżyserem a następnie dyrektorem. W latach 1963–1968 prowadził kabaret „U Lopka” w hotelu Bristol. Współpracował z telewizją jako scenarzysta, reżyser i aktor. Pozostawił Małą antologię kabaretu oraz wspomnienia: Moja WarszawkaZ Melpomeną na emigracji[2].

Bibliografia