Breguła, Mirosław

Zgłoszenie do artykułu: Breguła, Mirosław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Breguła, Mirosław

Data urodzenia:

10 lutego 1964

Miejsce urodzenia:

Świętochłowice na Śląsku

Data śmierci:

2 listopada 2007

Miejsce śmierci:

Chorzów

Informacje

Kompozytor, aranżer, gitarzysta i wokalista, współzałożyciel oraz lider zespołu Universe. W swoim życiu miał dwie pasje: sport oraz muzykę. Skupił się na tej drugiej. W 1981 r. wspólnie z Henrykiem Czichem założył duet Universe. Bardzo dużą popularność zyskał utworem o swoim wielkim idolu – Johnie Lennonie. Piosenka zdobyła główną nagrodę na festiwalu w Opolu w 1983 r. W 2001 r. Mirosław Breguła nagrał solowy album pt. Kto Ci jeszcze wierzy. Płyta zyskała uznanie wśród słuchaczy oraz krytyków muzycznych. Jako lider zespołu był bardzo wymagający. Zespół Universe dzięki wielogodzinnym próbom osiągał świetne efekty w występach na żywo. W czasie 26 lat historii grupy Mirosław Breguła nagrał ponad 150 piosenek, z których wiele stało się ogólnopolskimi przebojami. Zmarł tragicznie 2 listopada 2007 r. w Chorzowie[1].

Bibliografia

1. 

http://www.universe.pl/bands/view/2
Oficjalna strona internetowa zespołu Universe [odczyt: 31.01.2011].