Nazwa: |
Universe |
Data powstania: |
13 października 1981 |
Duet wokalno-instrumentalny utworzony w 1981 r. przez Mirosława Bregułę i Henryka Czicha. Początkowo amatorsko muzykował w katowickim studiu piosenki, potem w chorzowskim klubie Kuźnik[1]. 9 maja 1982 r. przed pierwszym koncertem w Chorzowie członkowie grupy postanowili nadać zespołowi nazwę. Propozycje zostały spisane na kartkach i spośród nich wylosowano jedną, która brzmiała „Zakaz wjazdu”. Nie przypadła jednak ona muzykom do gustu, więc Mirosław Breguła poddał pomysł na „Universe” – jako fan zespołu The Beatles zainspirował się kompozycją tej formacji pt. „Across the Universe”[2].
W 1983 r. zwyciężył w Ogólnopolski Młodzieżowy Przegląd Piosenki we Wrocławiu i w nagrodę wziął udział w koncercie Promocje na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Za wykonaną tam piosenkę Mr Lennon otrzymał II nagrodę. Udany debiut skłonił duet do utworzenia zespołu towarzyszącego, z którym współpracował do 1987 r. Grali w nim m.in. Eligiusz Badura, Dariusz Boras – g., Janusz Bogacki, Józef Chuć, Janusz Piechaczek – dr., Piotr Jarosz, Marek Małota, Rafał Rudziński – bg., Andrzej Piśniak, Leszek Żuchowski – kbrd. Nagrał z nimi dwa pierwsze SP dla Tonpressu i odbył trasę koncertową po kraju[1].
Wtedy grupa nagrała szereg piosenek, które zyskały szczególną popularność: „Blues na wpół do piątej rano”, „Ty masz to czego nie mam ja”, „Chiny”, „Gwiezdna podroż”, „Wołanie przez ciszę”, „Głupia Żaba” i wiele innych. Między 1985 a 1988 r. zespół nie wydał jednak żadnej płyty długogrającej – firmy fonograficzne nie były zainteresowane materiałem muzycznym. Po komercyjnym sukcesie utworu pt. „Tacy byliśmy” Universe dalej nie zyskał możliwości nagrania płyty i zapadła decyzja o rozejściu się członków grupy. Mirosław Breguła oraz Henryk Czcich wrócili po krótkiej przerwie do współpracy w duecie.
Z początkiem lat 90-tych na rynku muzycznym pojawiło się wiele firm fonograficznych, które otworzyły nowe szanse dla zespołu Universe. Wtedy nagrane zostały albumy The Best of Universe oraz Magnes serc, które zyskały bardzo dużą popularność. Utwór pt. „Bo to taka piękna miłość” zwyciężył w jednej z edycji telewizyjnego programu Muzyczna Jedynka, piosenka „Bądź znowu przy mnie” oraz „Nie wiem, czy to miłość” otrzymały nagrody na Festiwalu w Sopocie[2]. Zespół koncertował w całej Polsce, występował także za granicą, m.in. w ZSRR, Bułgarii, NRD, na Kubie, w kilku krajach Europy Zachodniej i ośrodkach polonijnych USA[1].
Zespół pomimo dobrze sprzedających się płyt nie pojawiał się w mediach. Brakowało komercyjnej promocji grupy i informacji na temat bieżących osiągnięć oraz działań Universe. Gdy w 2001 r. pojawił się solowy album Mirosława Breguły pt. Kto Ci jeszcze wierzy?, pojawiła się plotka na temat definitywnego rozpadu grupy[2].
13 października 2001 roku w chorzowskim Teatrze Rozrywki, dla zaproszonej grupy mieszkańców tego miasta, odbył się koncert jubileuszowy zespołu. Wtedy zapadła też decyzja o wzmocnieniu Universe pod względem marketingowym i wyjściu do wszystkich fanów. Rozszerzeniu zespołu i ekspansja rynku muzycznego miała zdementować wszystkie doniesienia o jego rozpadzie.
W 2005 r. do zespołu dołączył Roman Jońca i rozpoczęły się intensywne prace nad płytą. Ukazał się wtedy fonogram pt. Zanim. Utworem, który promował nowe CD grupy, była piosenka Ja taki fajny gość. Do tego kawałka nakręcony został teledysk, utrzymany w klimacie lat 60-tych. Okrzyknięto go jednym z najlepszych videoklipów Universe. W jego powstaniu czynny udział biorą uczniowie jednego ze śląskich liceów.
2 listopada 2007 r. zmarł lider i założyciel grupy – Mirosław Breguła. Na pogrzebie, który odbył się w Chorzowie, zjawiło się ponad 5 tysięcy przyjaciół, muzyków oraz fanów Universe z czerwonymi różami w rękach. W trakcie tego pożegnania wykonano utwory autorstwa artysty oraz utwór pt. Święty spokój teraz masz, który został skomponowany na tę smutną okazję.
Zapadła decyzja by zespół grał dalej. W grudniu 2007 r. w Chorzowie odbyły się koncerty ku pamięci Mirka Breguły. W tym samym czasie grupa rozpoczęła intensywne prace nad kolejnym albumem. W kwietniu 2008 r. ukazała się płyta pt. Mijam jak deszcz, która stała się hołdem ku twórczości zmarłego artysty.
Rok 2008 dla zespołu Universe upłynął pod znakiem pracowitości. Zostało uruchomione Radio Universe, które w Internecie prezentuje twórczość tej grupy non stop oraz transmitowane są na żywo koncerty. W tym samym roku w plebiscycie „Kochamy polskie piosenki” utwór pt Mr. Lennon zajął pierwsze miejsce. W czerwcu 2008 r. w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki uroczyście odsłonięto gwiazdę grupy. To wydarzenie zgromadziło wielu fanów z całego kraju oraz z zagranicy, a media określiły je jako jedno z najbardziej uroczystych w historii Alei Gwiazd. Latem zaś zorganizowano wielki zlot fanów Universe, na którym główną atrakcją był koncert starego oraz nowego składu. W październiku 2008 r. w Business Center Club w Warszawie został nagrany materiał telewizyjny z zamkniętego koncertu zespołu w dwóch składach[2]. Karierze zespołu poświęcone jest również hasło w telewizyjnej wersji „Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 169 (reż. Ryszard Wolański)[1].
Grupa jest laureatem m.in. :
– I miejsca w edycji Muzycznej Jedynki za utwór Bo to taka piękna miłość w 1991 r.,
– I nagrody za utwór pt. Nie wiem czy to miłość od firmy Harlequin za najpiękniejszą piosenkę o miłości na Festiwalu Polskiej Piosenki w Sopocie w 1992 r.
– I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’92 za piosenkę Daj mi wreszcie święty spokój,
– I miejsca w edycji Muzycznej Jedynki za utwór Ciągle szukam drogi w 1993 r.,
– III miejsca w konkursie „Podsumowanie roku 2008” w kategorii Najlepszy zespół roku 2008 sieci Plus GSM[2].
Universe współpracował na estradzie i w nagraniach z Beatą Kozidrak, Wojciechem Kowalewskim, Dariuszem Kozakiewiczem, Janem Skrzekiem[1]. Obecnie grupa koncertuje i promuje wspaniałe przeboje, skomponowane przez Mirka Bregułę i Henryka Czicha. Trwają również przygotowania do wydania kolejnej płyty[2].
1. |
|
2. |
http://www.universe.pl/historia |