Czaplicki, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Czaplicki, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Czaplicki, Jerzy

Data urodzenia:

1902

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

19 kwietnia 1992

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Śpiewak, piosenkarz. W 1924 r. ukończył klasę śpiewu w Konserwatorium Warszawskim; dalsze studia wokalne odbył w Mediolanie. Debiutował w mediolańskim teatrze „Dal Vernie” w 1928 r. Od 1929 r. był związany z teatrem „Duse” w Bergamo, następnie angażowano go do teatrów operowych w Marsylii, Lionie, Hadze, Rotterdamie i Amsterdamie. W 1931 r. został solistą Opery Warszawskiej. W pewnych okresach występował w repertuarze lekkim w luksusowych lokalach rozrywkowych, takich, jak „Adria” czy „Oaza”, w teatrach rewiowych – „Wielka Rewia”, „Femina” (w Hotelu Angielskim) a także w „Teatrze Letnim”.

W 1937 r. zagrał w filmie Fredek uszczęśliwia świat. Później wyjechał do USA, gdzie przez 18 lat śpiewał w Chicago, Nowym Jorku, Filadelfii i Nowym Orleanie, odnosząc liczne sukcesy. Gościnnie występował też w Kanadzie i Puerto Rico. W latach sześćdziesiątych powrócił do Polski; przez wiele lat sprawował funkcję kierownika wokalnego Teatru Wielkiego w Warszawie[2].

Bibliografia