Czyż, Henryk

Zgłoszenie do artykułu: Czyż, Henryk

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Czyż, Henryk

Data urodzenia:

16 czerwca 1923

Miejsce urodzenia:

Grudziądz

Data śmierci:

16 stycznia 2003

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Kompozytor. Z wykształcenia także dyrygent. Odbył studia z tego zakresu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (u Tadeusza Szeligowskiego – kompozycja i Waleriana Bierdiajewa – dyrygentura). Studiował również prawo i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej, Krakowskiej oraz Düsseldorfer Symphoniker. Jak dyrygent występował na największych estradach Europy oraz w Ameryce Południowej – Santiago de Chile, Buenos Aries i w USA – Minneapolis. W latach 1963-1967 prowadził katedrę dyrygentury w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.

Działał przede wszystkim jako dyrygent w teatrach, ale także pozostawił obszerny dorobek kompozytorski w postaci muzyki orkiestrowej, kameralnej, pieśni, piosenek, muzyki filmowej i rozrywkowej[1], [2].

Bibliografia