Drozda, Tadeusz

Zgłoszenie do artykułu: Drozda, Tadeusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Drozda, Tadeusz

Data urodzenia:

3 kwietnia 1949

Miejsce urodzenia:

Brzeg Dolny

Informacje

Satyryk, autor tekstów piosenek, aktor kabaretowy, reżyser, także kompozytor. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. W 1969 r. z Janem Kaczmarkiem współtworzył Kabaret Elita (SSSSSSSS Elita, czyli Samodzielna, Samorządna, Samofinansująca Się Spółdzielnia Satyryków, Studentów i Stażystów), z którym współpracował do 1976 r. Rok później przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1978 r. z Bohdanem ŁazukąJanuszem Gajosem utworzył autorski kabaret „Na parę”, nawiązał też stałą współpracę z Kabaretem Autorów Związku Polskich Autorów i Kompozytorów. W 1984 r. wspólnie z Ludwikiem Klekowem założył kabaret Drozd.

Jest autorem widowisk kabaretowych wystawionych w teatrze Syrena w Warszawie (Co kto lubi, Bij mistrza, One Man Show), licznych tekstów satyrycznych, felietonów, skeczy, scenariuszy własnych programów TV, m.in. Sekscesy, Drozda Show Show, Dyżurny satyryk kraju, Ministerstwo Humoru i Satyry, Herbatka u Tadka. Prezentował je na krajowych estradach, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Jest laureatem I nagrody na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku w 2001 r. w kategorii talk show (za program Herbatka u Tadka)[1].

Bibliografia