Nazwisko: |
Łazuka, Bohdan |
Data urodzenia: |
31 października 1938 |
Miejsce urodzenia: |
Lublin |
Aktor i piosenkarz. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Uczył się gry na oboju w Średniej Szkole Muzycznej w Warszawie. Współpracował ze stołecznymi teatrami, m.in. ze Współczesnym (1961–1963), Syreną (1963–1964) i od 1978 r., Komedią (1964–1968), Rozmaitości (1972–1976) oraz Kwadratem (1978 r.). Zadebiutował jako piosenkarz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63, gdzie zdobył jedną z równorzędnych głównych nagród (za wykonanie piosenki taneczno-rozrywkowej Dzisiaj, jutro, zawsze). W 1964 r. wystąpił z własnym recitalem w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Jako piosenkarz współpracował też z kabaretem Szpak, brał udział w telewizyjnych cyklach kabaretowych i muzycznych, m.in. Z kobietą w tytule, z piosenkami Domenico Modugno Selena i inne, George’a Gershwina Lorelai i inne, Henryka Warsa Agnieszka i inne (reż. Barbara Borys-Damięcka), The Beatles Ona i inne (reż. Olga Lipińska); Powróćmy jak za dawnych lat (reż. Janusz Rzeszewski); Kabaret, Gallux Show (reż. Olga Lipińska); Kabaret Starszych Panów (reż. Jerzy Wasowski, Jeremi Przybora); Zaproszenie do tańca (reż. W. Gawroński); Divertimenti, Teatr Nieduży (reż. Jeremi Przybora); Studio Gama – Łazuka and Co, UFO, Kaprys; oraz Kariera, Poznajmy się, Małżeństwo doskonałe (reż. Jerzy Gruza), Jubileusz Jubilata (reż. Kazimierz Krukowski), Łazuka i przyjaciele (reż. Witold Filler), Retroinspekcja, czyli stare i nowe pomysły Krystyny Sienkiewicz (reż. Bożena Pijanowska).
Śpiewał solo i w duetach, m.in. z Barbarą Krafftówną (Przeklnę cię), Krystyną Sienkiewicz (Kobieta po przejściach), Piotrem Szczepanikiem (Ja z Lublina, ty z Lublina). Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’65 w duecie z Igą Cembrzyńską wyśpiewał II nagrodę piosence W siną dal. Zagrał śpiewające role w filmach Przygoda z piosenką i Małżeństwo z rozsądku.
Z własnymi recitalami koncertował na wielu estradach w kraju, a także w Czechosłowacji, ZSRR, RFN, Rumunii, Izraelu, Belgii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Zagrał kilkadziesiąt ról w spektaklach teatralnych i telewizyjnych, m.in. tytułową (Billy Kłamca), Freda (My Fair Lady), Papkina (Zemsta), Katza (Dobry Wojak Szwejk), Fouché (Madame Sans-Gene), Bendera (Dwanaście krzeseł), oraz w przedstawieniach: Szelmostwa Skapena, Słomkowy kapelusz, Jadzia wdowa, Czy pani gra w zielone?; w filmach fabularnych, TV i serialach.
Jest autorem wspomnień pt. ...trzymam się!!!, wydanych w 1993 r. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 59 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].