Drozdowska, Marlena

Zgłoszenie do artykułu: Drozdowska, Marlena

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Drozdowska, Marlena

Nazwisko rodowe:

Wiśniewska, Marlena

Data urodzenia:

15 lipca 1958

Miejsce urodzenia:

Giżycko

Informacje

Piosenkarka. Ukończyła Wydział Piosenkarski Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Debiutowała w 1973 r. na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. W tym samym roku rozpoczęła współpracę z Grupą I, z którą wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’74. Wykonana tam przez zespół piosenka Radość o poranku zdobyła nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1976–1980 śpiewała w niemieckim zespole wokalnym Gerd Michaelis Chor, z którym wystąpiła na festiwalach w Bratysławie (Czechosłowacja), Złotych Piaskach (Bułgaria) i Dreźnie (NRD). Do 1985 r. koncertowała głównie w dyskotekach za granicą, m.in. w RFN, Austrii i Szwajcarii.

W 1985 r., po powrocie do kraju, nawiązała współpracę z Andrzejem Korzyńskim, którego piosenki złożyły się na jej solowy repertuar płytowy. W 1986 r. piosenka w jej wykonaniu Bajadera plaża została laureatką plebiscytu słuchaczy Lata z Radiem, a w 1991 r. Mydełko fa przez kilka miesięcy utrzymywało się na pierwszym miejscu międzynarodowej listy przebojów radia For You w Chicago. Zrealizowała teledyski oraz recital telewizyjny pt. Cały rok na drzewie[1].

Bibliografia