Dyląg, Roman

Zgłoszenie do artykułu: Dyląg, Roman

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Dyląg, Roman

Data urodzenia:

22 lutego 1938

Miejsce urodzenia:

Kraków

Informacje

Kontrabasista jazzowy i aranżer. Ukończył krakowskie Liceum Muzyczne w klasie kontrabasu. Studiował na Wydziale Teorii Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W 1957 r. wystąpił z zespołem Hot Club Melomani na II Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Rok później wziął udział w historycznym koncercie inaugurującym cykl imprez jazzowych w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 1962 r. z zespołem The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego koncertował w USA.

Był kontrabasistą zespołów Wojciecha Karolaka, Krzysztofa Komedy, Andrzeja Kurylewicza, Adama Makowicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańki, Michała Urbaniaka. Towarzyszył także na estradzie i w nagraniach gwiazdom światowego jazzu (takim jak Harry Edison, Don Ellis, Art Farmer, Stan Getz, Dizzy Gillespie, Dexter Gordon, Johnny Griffin, Anita O’Day, George Russell, Buddy Tate, Eje Thelin, Ben Webster, Phil Woods).

W 1963 r. wyjechał do Szwecji. Od 1981 r. mieszka w Szwajcarii. Koncertował z niemieckim big-bandem Paula Kühna, współpracował z DRS Big Band w Zurychu, grał w słynnych klubach jazzowych w Paryżu i Nowym Jorku. Dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych. Po wieloletniej nieobecności kilkakrotnie wystąpił w kraju, m.in. na koncercie Komeda żywy w 1989 r[1].

Bibliografia