Zgłoszenie do artykułu: Eleni

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Eleni

Właściwie:

Tzoka, Helena

Nazwisko:

Milopoulu, Helena

Data urodzenia:

27 kwietnia 1956

Miejsce urodzenia:

Bielawa

Informacje

Piosenkarka, kompozytorka i gitarzystka. Urodziła się w rodzinie Peryklesa i Despiny Milopoulosów – greckich emigrantów osiadłych w Polsce w latach 50-tych. Jest absolwentką tamtejszej Podstawowej Szkoły Muzycznej i Średniej Szkoły Muzycznej w klasie gitary. Jako piosenkarka zadebiutowała w szkolnym zespole Niezapominajki. Później śpiewała w licealnym tercecie Ballada. Po maturze trafiła do studenckiego zespołu Hellen. W 1975 r. została solistką zespołu Prometheus. Nagrała z nim trzy płyty długogrające, koncertowała w kraju oraz w RFN, NRD, Holandii, Grecji i we Francji. W 1980 r. nagrała debiutancką płytę solową, LP Eleni: Ty – jak niebo, ja – jak obłok, która w wersji anglojęzycznej ukazała się pod tytułem Lovers. W swoim dorobku ma ponad 200 piosenek.

Brała udział w koncertach festiwalowych w Opolu w 1984, 1990–1991 i 1993 r., w Good News Festival w 1991 r. w Częstochowie, w Festiwalu Piosenki Kresowej w Mrągowie w 1998 r. Koncertowała także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Jest laureatką Wiktora w 1985 r. i nagrody Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej w 2002 r. LP: Morze snu, Muzyka twoje imię ma, Eleni... 10, Miłość jak wino zdobyły tytuł złotej płyty, a Ty – jak niebo, ja – jak obłok, Kolędy polskie śpiewa Eleni tytuł platynowej płyty. Zrealizowała recitale TV pt. Wesołe smutki (1982 r.), Eleni 20 lat z nami (1995 r.), Kolędy (1997 r.) i Jubileusz po grecku (1999 r.). O jej życiu i karierze artystycznej opowiada książka Nic miłości nie pokona wydana przez Edycję Św. Pawła w 2006 r[1].

Bibliografia