Friedwald, Wiktor

Zgłoszenie do artykułu: Friedwald, Wiktor

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Właściwie:

Friedwald, Wiktor

Nazwisko:

Krystian, Wiktor

Krystjan, Wiktor

Data urodzenia:

1903

Miejsce urodzenia:

Lwów

Data śmierci:

1943

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów. W 1927 r. ukończył wydział prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza. Po studiach związał się z rozgłośnią Polskiego Radia we Lwowie, gdzie pracował od czasu uruchomienia radiostacji; w ciągu kilku lat napisał szereg słuchowisk radiowych. W 1930 r. ukazały się na płytach pierwsze piosenki z jego tekstami, napisanymi do rewii Naokoło świata dla teatru „Wesoły Wieczór” w Warszawie.

Od 1932 r. działał w Warszawie. W 1932 r. napisał dialogi do filmu Pałac na kółkach. Był autorem libretta operetki Harem w Warszawie, poza tym pisał teksty piosenek rewiowych (np. Niebieski walc) i filmowych. Zginął tragicznie podczas okupacji, zastrzelony przez hitlerowców na ul. Chmielnej w Warszawie[2].

Bibliografia
Finansowanie

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.