Jellin, Aleksander

Zgłoszenie do artykułu: Jellin, Aleksander

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Jellin, Aleksander

Pseudonim:

Yelly

Org, Olga

Data urodzenia:

1904

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

1994

Miejsce śmierci:

Bicton

Informacje

Autor tekstów, kompozytor. W 1924 r. został członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Od 1928 do 1930 r. pracował jako recenzent teatralny „Żołnierza Polskiego”. W tym samym czasie nawiązał współpracę z „Kurierem Porannym” oraz „Polską Zbrojną”. Od 1930 r. był dziennikarzem „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Od 1930 r. współpracował z Polskim Radiem, pisał słuchowiska, audycje; wiele jego piosenek nagrano na płyty w różnych wytwórniach. Był dyrektorem wydawnictwa nutowego „Nowa Scena”, działającego przy „Syrenie Record”. Po rezygnacji z tego stanowiska założył własne wydawnictwo – „Olimpia”. W 1935 r. opublikował „Poradnik Teatralny”.

W 1938 r. wydelegowano go do Australii jako oficjalnego przedstawiciel rządu Rzeczypospolitej Polskiej, celem propagowania kultury polskiej w tym kraju. Nawiązał tam współpracę z radiostacjami w Melbourne i Sydney oraz z Melbourne Symphony Orchestra i Konserwatorium Muzycznym w Sydney. Zajmował się dostarczaniem na rynek australijski wydawnictw nutowych polskiej muzyki klasycznej oraz sprowadzaniem polskich płyt gramofonowych. Po II wojnie światowej pozostał na emigracji w Australii. Pracował jako dziennikarz prasowy i radiowy[2].

Bibliografia