Kleyff, Jacek

Zgłoszenie do artykułu: Kleyff, Jacek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kleyff, Jacek

Data urodzenia:

1 sierpnia 1947

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów i kompozytor, gitarzysta, wokalista, także malarz, aktor oraz pedagog. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1969 r. założył kabaret Salon Niezależnych (z Januszem Weissem oraz Romanem Walisiakiem, którego w 1971 r. zastąpił Michał Tarkowski). Stałą sceną kabaretu do końca jego działalności w 1975 r. był „Klub Medyka” w Warszawie. Z Salonem Niezależnych zdobył Złoty Trójkąt Neptuna na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w 1971 r. oraz w latach 1973–1974, „Złotą Szpilkę” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’72, oraz nagrodę indywidualną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1972 r. (za piosenkę pt. Dobre wychowanie i wyróżnienie dla piosenki Balon.

Zagrał epizodyczne role filmach fabularnych (Rekord świata, Zielona ziemia, Wielka majówka, Zdjęcia próbne), serialach telewizyjnych (Obrazki z życia, Zaklęty dwór, Przyjaciele), a także w filmach dokumentalnych i reportażach. Jego piosenki (Telewizja, Jeśli mi się kiedyś zdarzy, Czy?, Płachta nieba) znalazły się na filmowych ścieżkach dźwiękowych.

Na łamach miesięcznika „Jazz” (1973–1977) redagował rubrykę Co przyniosłeś? z tekstami i materiałami graficznymi Salonu Niezależnych i przyjaciół, współpracował też z audycjami w Programie III Polskiego Radia, z Ilustrowanym Tygodnikiem Rozrywkowym oraz A propos, czyli co przyniosłeś? nawiązującą do publikacji prasowych.

Jest autorem wierszy i tekstów piosenek wydanych drukiem przez wrocławski Teatrzyk Kalambur, tekstów piosenek w książeczce Salon Niezależnych pod redakcją Michała Tarkowskiego, tomiku poetyckiego w serii Biblioteka bardów pt. Jacek Kleyff oraz współautorem monografii kabaretu w książce Tadeusza Nyczka, Michała TarkowskiegoJanusza Weissa pt. Salon Niezależnych : dzieje pewnego kabaretu, wydanej przez Znak w 2008 r.

Od 1986 r. związany jest z Orkiestrą Na Zdrowie jako współzałożyciel, twórca repertuaru i wykonawca. Zdobył z nią nagrodę publiczności (Złoty Bączek) na Przystanku Woodstock w Żarnowcu w 1995 r. i nagrał MC Orkiestra Na Zdrowie: Jest los, wydaną przez Folk Time. Początkowo był to zespół o często zmieniającym się składzie. Od 1997 r. jego trzon tworzą: Jacek Kleyff – voc., g., Dariusz Nakonieczny – voc., cb., Jacek Osior – voc., g., Jacek Warszawa – acc., dr. oraz od 2001 r. Katarzyna Kobus – voc., perc., Wojciech Morawski – pf., perc[1].

Bibliografia