Kossakowski, Remigiusz

Zgłoszenie do artykułu: Kossakowski, Remigiusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Zdjęcie z 1990 r.

Nazwisko:

Kossakowski, Remigiusz

Data urodzenia:

1 kwietnia 1931

Miejsce urodzenia:

Mława

Data śmierci:

10 marca 2004

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Wokalista, kompozytor, tłumacz. Szkołę powszechną, gimnazjum i liceum ogólnokształcące ukończył w 1948 r. w Sochaczewie.

Państwową Średnią Szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w 1955 r., a Wydział Wokalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w 1960 r. uzyskując tytuł artysty muzyka w zakresie śpiewu solowego oraz magistra sztuki.

Znany był z estrad koncertowych, występów w telewizji oraz nagrań radiowych. Występował jako solista Filharmonii Narodowej, współpracował z innymi filharmoniami, orkiestrami symfonicznymi i teatrami muzycznymi w kraju. Przez wiele lat związany był ze scenami operowymi w Niemczech, Włoszech i Francji. Odbył tournée w wielu krajach Europy i Ameryki. Był członkiem i założycielem kwartetu Beltono. Śpiewał na kongresach i imprezach esperanckich, komponując muzykę i tłumacząc teksty na język esperanto. Nagrał znaczną liczbę płyt, kaset i dysków.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Legii Honorowej francuskiej Edukacji Obywatelskiej, Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma medalami i odznaczeniami resortowymi i organizacyjnymi. Pochowany jest na Cmentarzu Bródzieńskim w Warszawie[2].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

Kossakowski, Mirosław
Data opracowania: 22.07.2010 r.