Kozłowska, Stenia

Zgłoszenie do artykułu: Kozłowska, Stenia

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kozłowska, Stenia

Właściwie:

Kozłowska, Stefania

Data urodzenia:

28 września 1936

Miejsce urodzenia:

Rouvroy (Francja)

Informacje

Piosenkarka, także autorka francuskich tekstów piosenek własnego repertuaru. Dzieciństwo spędziła we Francji. Do Polski przyjechała w 1954 r. Śpiewu uczyła się na Wydziale Piosenkarskim Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Studiu Piosenki Polskiej Agencji Artystycznej Pagart „Pod Gwiazdami”. Tam też zadebiutowała w 1965 r. W 1967 r. koncertowała za granicą, w Szwajcarii zrealizowała recital telewizyjny. W kraju wystąpiła w programie TV z polskimi wersjami francuskich przebojów. Współpracowała z kabaretem Pod Papugami.

Wielokrotnie śpiewała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po raz pierwszy wystąpiła tam w 1969 r., zdobywając Złoty Mikrofon, nagrodę Polonii amerykańskiej. Koncertowała w kraju i za granicą, w niemal wszystkich krajach Europy, w Afryce, kilkakrotnie w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. W połowie lat 80-tych wycofała się z estrady.

Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 49 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). W 1998 r. nagrała CD Super Business Woman z nowymi piosenkami i starymi przebojami w nowej aranżacji[1].

Bibliografia