Kulka, Gaba

Zgłoszenie do artykułu: Kulka, Gaba

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Kulka, Gaba

Nazwisko:

Kulka, Gabriela

Data urodzenia:

22 września 1979

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Piosenkarka, pianistka i autorka tekstów. Pochodzi z rodziny charakteryzującej się długą tradycją muzyczną. Jej ojcem jest Konstanty Andrzej Kulka, znany i ceniony w Polsce i na świecie skrzypek. Dziadkowie również zajmowali się muzyką[3].

Początkowo nic nie zapowiadało jej kariery – Gabriela ukończyła studia na kierunku architektura wnętrz. Swój pierwszy album zatytułowany „Between Miss Scylla and a Hard Place” nagrała w 2003 r. i samodzielnie w domu wypaliła na płytach[4]. Właściwym debiutem artystki jest oficjalnie wydana płyta „Out” z 2006 r., remasterowana rok później. Przedsięwzięcie zrujnowało Gabę finansowo, jednak album został zauważony i uznany przez krytykę, przynosząc piosenkarce rozgłos, a także nominację do nagrody im. Mateusza Święcickiego przyznawanej przez Polskie Radio Trójka[5]. Także w 2009 r. ukazał się album „Hat, Rabbit” nagrany już wspólnie z zespołem w składzie: Robert Rasz (perkusja), Wojciech Traczyk (bas) i Wacław Zimpel (klarnet). Po kilku miesiącach od daty premiery uzyskał on status złotej płyty. Od tej pory Gaba rozpoczęła intensywne nagrywanie przede wszystkim wraz z innymi muzykami. W 2009 r. wydała wraz z Konradem Kuczem album „Sleepwalk”, następnie podjęła współpracę z formacją Młynarski Plays Młynarski, gdzie pełniła rolę wokalistki podczas tworzenia płyty „Rebeka nie zejdzie dziś na kolację”. Współpracowała również z formacją Baaba, co w 2011 r. zaowocowało albumem „Baaba Kulka” będącym zbiorem autorskich coverów zespołu Iron Maiden. W 2012 r. ukazała się płyta „The Saintbox”, która powstała w wyniku współpracy Gaby Kulki z kompozytorem Olgierdem Walickim i Maćkiem Szupicą. Album ten został uznany przez krytyków za najambitniejszy i najdojrzalszy projekt w dyskografii artystki.

W 2013 r. ukazał się album „Wersje” zawierający nowe interpretacje jej starych utworów i niektórych coverów. Dopiero w pięć lat po ukazaniu się „Hat, Rabbit” artystka nagrała kolejną autorską płytę, jest nią „The Escapist” z 2014 r[2].

Gaba jest znana przede wszystkim z częstej współpracy z różnymi wykonawcami, zarówno jako piosenkarka jak i autorka tekstów. Miała swój udział w procesie tworzenia płyt takich artystów jak Levity, Czesław Śpiewa, Reni_Jusis, Maryla Rodowicz czy Hey. Wielokrotnie koncertowała w Polsce i za granicą[2].

Bibliografia

1. 

Katalog Biblioteki Narodowej

2. 

http://www.gabakulka.com
Oficjalna strona internetowa Gaby Kulki [odczyt: 19.03.2016].

3. 

http://www.wyborcza.pl
Strona internetowa Gazety Wyborczej [odczyt: 19.03.2016].

4. 

http://www.rmf.fm
Strona internetowa RMF FM [odczyt: 19.03.2016].

5. 

http://www.radio81.pl
Internetowe Radio 81 [odczyt: 19.03.2016].