Rodowicz, Maryla

Zgłoszenie do artykułu: Rodowicz, Maryla

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rodowicz, Maryla

Właściwie:

Rodowicz, Maria

Data urodzenia:

8 grudnia 1945

Miejsce urodzenia:

Zielona Góra

Informacje

Piosenkarka i gitarzystka, także kompozytorka. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Uczyła się grać na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej we Włocławku. Grę na gitarze opanowała samodzielnie.

W 1960 r. wzięła udział w toruńskim przeglądzie piosenkarzy amatorów. W 1962 r. zakwalifikowała się do finału I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W finałowym konkursie nie wystąpiła, gdyż jego termin zbiegł się z Lekkoatletycznymi Mistrzostwami Polski Młodzików, w którym zdobyła mistrzowski tytuł w sztafecie 4 x 400 metrów.

W czasie studiów współpracowała z zespołem Szejtany i z kabaretem „Gag”, działającymi przy klubie akademickim Akademii Wychowania Fizycznego „Relax”. Wielokrotnie występowała w studenckich konkursach i giełdach piosenki. Zadebiutowała w 1967 r. na Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie zdobyła I nagrodę. W tym samym roku dokonała pierwszych nagrań w Radiowym Studiu Piosenki oraz płytowych.

Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, RFN, Bułgarii, na Węgrzech, Kubie, w ZSRR, Turcji, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Izraelu i Chinach oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

Wystąpiła w filmie Kulig, widowiskach muzycznych Na szkle malowane, Szalona lokomotywaZagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony, operze Krakowiacy i Górale, bajce muzycznej Królewna Śnieżka i krasnoludki, w serialu TV Rodzina zastępcza, licznych programach i recitalach TV. Jest współautorką scenariusza cyklu programów TV Tour de Maryla. Współpracowała na estradzie i w nagraniach z zespołami HagawGang Marcela oraz z grupami Music Market, Studio Singers i Kombi. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 94 (reż. Ryszard Wolański).

Jest laureatką:

– I nagrody na Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 r. za interpretację piosenki Jak cię miły zatrzymać,

– III nagrody na festiwalu w Soczi (ZSRR) w 1969 r. i nagrody miesięcznika „Sielskaja mołodioż” za Żyj mój świecie,

– Grand Prix i nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwal Piosenki Sopot ’73,

– nagrody publiczności na Festiwalu Interwizji Sopot ’77,

– III nagrody na festiwalu Country Music w Oklahomie oraz III nagrody w Kansas (USA) w 1980 r.,

– wyróżnienia na World Song Festival w Los Angeles (USA) w 1984 r. za Niech żyje bal,

– nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’85 za Niech żyje bal,

– nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’87 za interpretację Polskiej Madonny,

– Grand Prix na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’92,

– Grand Prix na Sopot Festiwal ’92,

– Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz ’94,

– nagrody Programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w 1997 r.,

– Superwiktora ’97,

– Grand Prix na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2003,

– Superjedynki w kategorii wykonawca roku oraz nagrody TV Polonia dla najbardziej popularnego artysty poza granicami kraju na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2006.

Nagrody i wyróżnienia zdobyły także piosenki w jej wykonaniu, m.in.:

Mówiły mu – wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’69,

Jadą wozy kolorowe – I nagroda na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’70 i III nagroda na Międzynarodowym Festiwal Piosenki Sopot ’70,

Z tobą w górach – nagroda Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’71,

Diabeł i raj – wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’73,

Leżę pod gruszą – III nagroda na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’80.

W 1992 r. ukazał się jej pamiętnik Niech żyje bal, wydany przez Dom Wydawniczy Szczepan Szymański[1].

Bibliografia