Landau, Stanisław

Zgłoszenie do artykułu: Landau, Stanisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Właściwie:

Landau, Stanisław

Nazwisko:

Laudan, Stanley

Pseudonim:

Ostrołęka, Staś

Mister Versatile

Data urodzenia:

1912

Miejsce urodzenia:

pod Lwowem

Data śmierci:

1992

Miejsce śmierci:

Londyn

Informacje

Kompozytor, autor tekstów, dyrygent. Urodzony około 1912 r. pod Lwowem. Był pianistą i piosenkarzem. Działał na południu Polski. Występował od 1932 r. we Lwowie, początkowo jako piosenkarz w teatrzyku akademickim „Ósma Pięć”, a w późniejszym czasie w teatrze „Bagatela” i kinie „Capitol”. Następnie, od około 1938 r. prowadził w Krakowie jazzowy zespół taneczny Banda (naśladujący nieco swingowy styl Hot Club de France). W 1939 r. dokonał z tą orkiestrą serii nagrań dla „Syreny Record”.

W 1939 r. walczył w kampanii wrześniowej w stopniu sierżanta. Od jesieni tegoż roku grał w orkiestrze filharmonicznej w Białymstoku. Później przeniósł się do Lwowa, gdzie grał w lokalach tanecznych. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej uciekł w głąb Rosji. Był członkiem orkiestry jazzowej Ady Rosnera. Później został żołnierzem armii generała Władysława Andersa i walczył pod Monte Cassino.

W latach 1946–1947 pracował jako kierownik artystyczny czołówki rewiowej I Korpusu. Po II wojnie światowej osiadł w Anglii, był kierownikiem wydawnictwa, prowadził wszechstronną działalność artystyczną, wydał szereg albumów płytowych, nazywano go „Mister Versatile”. Był piosenkarzem (występował jako Stanley Laudan), prowadził lokal rozrywkowy, współpracował przez wiele lat z wytwórnią płytową „Oriole”[1].

Bibliografia