Landowski, Eugeniusz

Zgłoszenie do artykułu: Landowski, Eugeniusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Landowski, Eugeniusz

Data urodzenia:

1906

Miejsce urodzenia:

Lwów

Informacje

Kompozytor. Był skrzypkiem, uczniem Andrew Rose’go we Wiedniu. Pracował jako muzyk kawiarniany, członek orkiestr dancingowych, salonowych itp. Około 1928 r. prowadził w kawiarni „Astoria” w Katowicach orkiestrę grającą lekki repertuar klasyczny. Od około 1932–1933 r. przebywał w Warszawie. Występował m.in. w „Gastronomii”, gdzie grał w orkiestrze prowadzonej wspólnie Henrykiem Pewznerem (1935 r.) oraz w „Adrii”. Grał też w orkiestrach w hotelach w Katowicach, m.in. w „Metropolu”, brał udział w koncertach muzyki tanecznej w Polskim Radiu. Współpracował z kompozytorem Wiktorem Tychowskim. Wielkim jego szlagierem stało się tuż przed wojną tango lwowskie pt. Moja gitara (Mam gitarę kupioną we Lwowie...). Przetrwał II wojnę światową w Stanach Zjednoczonych, później mieszkał w Meksyku[1].

Bibliografia