Laskowski, Stefan

Zgłoszenie do artykułu: Laskowski, Stefan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Laskowski, Stefan

Data urodzenia:

14 lutego 1903

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

22 września 1962

Miejsce śmierci:

Londyn

Informacje

Aktor, piosenkarz. Debiutował w 1922 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1923 r. był członkiem zespołu miejscowej operetki. W sezonie 1924/1925 występował w Teatrze Miejskim w Grudziądzu. Powrócił do Krakowa i w latach 1926–1928 był aktorem w teatrach: „Nowości” i „Gong”. W 1930 r. występował we Lwowie, potem w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy. Od 1931 r. grał na scenach teatrów warszawskich. W tym czasie zarejestrował pierwsze płyty w „Syrenie Record”. Był wykonawcą muzyki ludowej oraz brał udział w nagraniach utworów komicznych, scenek charakterystycznych itp. Dla wytwórni „Cristal Electro” nagrał natomiast przeboje taneczne. W 1935 r. zagrał w filmie Kochaj tylko mnie. Podczas II wojny światowej służył jako lotnik w RAF-ie, należał do „Lotniczej Czołówki Teatralnej”. W latach powojennych był aktorem Teatru Polskiego w Londynie[1].

Bibliografia