Łastik, Aneta

Zgłoszenie do artykułu: Łastik, Aneta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Łastik, Aneta

Data urodzenia:

7 lutego 1948

Miejsce urodzenia:

Łódź

Informacje

Piosenkarka, także pedagog. Pochodzi z artystycznej rodziny (ojciec – publicysta, współautor Antologii poezji żydowskiej, przedwcześnie zmarły brat – poeta). Absolwentka warszawskiej Średniej Szkoły Muzycznej w klasie śpiewu. Debiutowała jako piosenkarka w warszawskim klubie studenckim „Hybrydy”. Na jej ówczesny repertuar składały się piosenki z muzyką I. Giżewskiego do tekstów jej brata. W 1971 r. dokonała pierwszych nagrań na czwórkę wytwórni Pronit. Pięć lat później ukazał się debiutancki LP Bądź ze mną zawsze. W 1976 r. nawiązała współpracę z Andrzejem Jagodzińskim, z którym przygotowała i nagrała repertuar kolejnych płyt z interpretacjami pieśni Bułata Okudżawy. Koncertowała w kraju i zagranicą, m.in. w Czechosłowacji, ZSRR, Niemczech, Finlandii i na Węgrzech. Od 1980 r. mieszka we Francji, gdzie zajmuje się pracą pedagogiczną.

W latach 1982–1985 była asystentką E. Barthelemi w jej szkole śpiewu. Prowadziła także warsztaty wokalne z Chórem Sorbony oraz zajęcia w studiu piosenki Chantier.

W latach 1987–1989 pracowała z grupą teatralną Campagnie du Rèverbère, występując równocześnie z własnymi recitalami w wielu miastach Francji.

Od 1989 r. prowadzi założone przez siebie stowarzyszenie Artec, promujące artystów krajów Europy Środkowej. W 2002 r. napisała i wydała książkę Poznaj swój głos opisującej własne doświadczenia w pracy nad emisją. Kilkakrotnie odwiedzała Polskę, koncertując m.in. w Warszawie, Gdańsku i Krakowie[1].

Bibliografia