Lederman, Dawid

Zgłoszenie do artykułu: Lederman, Dawid

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Lederman, Dawid

Data urodzenia:

1890

Miejsce urodzenia:

okolice Radomia

Informacje

Śpiewak operetkowy i kuplecista. Aktorstwa i śpiewu uczył się w Łodzi. Debiutował 10 kwietnia 1909 r. w teatrze S. Adlera. Występował następnie w Teatrze Żydowskim im. Chaima Zandberga. Po I wojnie światowej grał w teatrach warszawskich, zaś w 1924 r. został aktorem teatru J. Turkowa WIKT (Wilner Jidiszer Kunst Teater).

W późniejszym okresie występował w teatrze Kamińskiego, śpiewał w operetkach, grał w teatrze „Sambation” w Łodzi, zaś od 1932 r. należał nieprzerwanie do zespołu Jidisze Bande, z którym odbył tournée po Polsce. Jego losów po wybuchu II wojny światowej nie udało się ustalić. Około 1930 r. dokonał dla „Syreny Record” nagrań w języku żydowskim[1].

Bibliografia