Maszyński, Mariusz

Zgłoszenie do artykułu: Maszyński, Mariusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Maszyński, Mariusz

Data urodzenia:

8 lipca 1888

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

6 sierpnia 1944

Informacje

Aktor, autor tekstów. Ukończył Gimnazjum Zgromadzenia Kupców a następnie studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej. Debiutował we Lwowie w 1914 r. Od 1915 r. był recytatorem w Teatrze Nowoczesnym w Warszawie. Dwa lata później należał już do zespołu Teatru Polskiego. W okresie międzywojennym grał m.in. w „Rozmaitościach”, „Reducie”, Teatrze Letnim, Narodowym oraz gościnnie na scenach innych miast Polski. Występował w filmach, Polskim Radiu, programach estradowych. Zasłynął przede wszystkim jako doskonały, obdarzony niezwykłymi możliwościami interpretacyjnymi recytator. Pisał teksty sceniczne, sztuki, był reżyserem i pedagogiem. Nagrywał płyty. Zginął z rąk hitlerowców w czasie powstania warszawskiego[1].

Bibliografia