Matuszewski, Łukasz

Zgłoszenie do artykułu: Matuszewski, Łukasz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Matuszewski, Łukasz

Data śmierci:

11 sierpnia 1984

Miejsce śmierci:

Poznań

Informacje

Twórca kabaretowy, improwizator oraz założyciel Kabaretu Czołówka Piekła. Prywatnie pilot wycieczek i współwłaściciel Biura Podróży Fabryka Wycieczek. Od zawsze jego pasją był sport. W młodości trenował kajakarstwo, a jego największym sukcesem były dwa medale Mistrzostw Polski Juniorów. Jest absolwentem LO przy Szkole Mistrzostwa Sportowego. Następnie ukończył AWF im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu na Wydziale Turystyki i Rekreacji. Dzisiaj nadal interesuje się sportem, choć już bardziej jako kibic. Na studiach zrodziła się miłość do podróży, kina i kabaretu. Pierwszy występ Kabaretu Czołówka Piekła zakończył się zwycięstwem na Festiwalu Kultury Studenckiej w kultowym dla AWFu Klubie Trops (2006). Na studiach otrzymał ksywkę „Dziekan”, ponieważ na obozach sportowych parodiował wykładowców, w tym również Dziekana Wydziału. Wraz z kolegami założył w akademiku Klub Filmowy Śledźfilm, gdzie odbywały się projekcje ambitnego kina. W międzyczasie do kabaretu dołączyli Jan Pituła oraz Artur Urban. W tym składzie, razem z Krzysztofem Nowaczykiem w charakterze akustyka, kabaret występował ponad 10 lat. W tym czasie stworzył 9 programów kabaretowych oraz zdobył wiele nagród na wszystkich najważniejszych festiwalach kabaretowych w kraju. Na samej PACE zdobyli I miejsce w 2016 r., III miejsce w 2017 r. oraz Grand Prix w 2019 r. W 2019 r. do Kabaretu dołączył znany poznański kabareciarz – Maciej Nowakowski. Łukasz współtworzył przez lata wraz z innymi poznańskimi komikami (z kabaretów Czołówka Piekła, Czesuaf, Wyjście Ewakucyjne) wiele lokalnych wieczorów komediowych, takich jak: PWK – Poznańskie Wieczory Kabaretowe, PeStKa – Poznańskie Spotkania Kabaretowe oraz „ROJBER” czy „Spotkania z ImproBracią”[1].

Bibliografia

1. 

Kozłowska, Agnieszka
Wywiad Agnieszki Kozłowskiej z kabaretem Czołówka Piekła przeprowadzony 20 sierpnia 2019.