Nazwisko: |
Melodyst, Fred |
Data urodzenia: |
24 listopada 1894 |
Miejsce urodzenia: |
Warszawa |
Kompozytor. Począwszy od 1912 r. studiował w klasie gry wiolonczelowej i klasie kompozycji w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Studiów tych jednak nie ukończył z powodu wybuchu I wojny światowej. Od 1914 r. służył w wojsku rosyjskim i walczył na froncie.
W 1916 r. rozpoczął pracę zawodową jako muzyk w orkiestrze. Na początku lat dwudziestych należał do orkiestry Ignacego Melodysty. Dokonał z nią nagrań płytowych dla firmy „Pathé” w Warszawie. W 1922 r. grał w orkiestrze dancingowej Zygmunta Karasińskiego w lokalu „Ermitaż” w Sopocie. Z zespołem tym przeniósł się następnie do Warszawy i od 1923 r. grał w restauracji „Oaza”. Około 1927 r. założył własny zespół – Jazz Freda Melodysty. Występował w lokalach warszawskich – hotelu „Bristol”, kawiarni „Ziemiańskiej” itd. W latach 1932–1933 prowadził orkiestrę „Dancing Towarzyski” w kabarecie literacko – artystycznym „Femina” w Hotelu Angielskim. Melodyst komponował również dla teatru „Banda”. Od 1936 r. prowadził w Warszawie własny lokal taneczny „Bar Arizona”. Przez pewien czas grał w znanej restauracji „Pod krzywą latarnią”. W 1939 r. przeniósł się do Łodzi i założył tam lokal taneczny „Casanova”. Na ostatni sezon przed wojną – 1939/1940 – został zaangażowany wraz ze swym zespołem do restauracji „Trzaski” w Zakopanem.
We wrześniu 1939 r. brał udział w kampanii obronnej w stopniu sierżanta Wojska Polskiego. Następnie przedostał się do Lwowa, gdzie został muzykiem w orkiestrze teatralnej. Od 1942 r. służył w Armii Polskiej na Wschodzie, w Wydziale Propagandy i Oświaty. W wojsku prowadził początkowo reprezentacyjne trio wraz z Jerzym Petersburskim i Henrykiem Goldem. Następnie był muzykiem w orkiestrze Teatru 2 Korpusu. W latach 1945–1946 służył w Wydziale Dobrobytu Żołnierza 2 Korpusu. Został zdemobilizowany w Anglii w 1946 r.
Przez pewien czas mieszkał w Palestynie, później przeniósł się do Francji, gdzie zaangażowano go do znanego paryskiego lokalu rozrywkowego na Champs Elysées – „Lido”. W latach czterdziestych przyjeżdżał jeszcze do Polski; grał m.in. w Orkiestrze Polskiego Radia w Szczecinie pod dyrekcją Władysława Górzyńskiego. Około 1950 r. wyemigrował na stałe do Izraela. Był muzykiem w orkiestrze lokalu tanecznego w Tel Awiwie – „Bar Delfin” (hebr.: „Dolfin Bar”).
Zmarł na serce podczas pobytu we Włoszech około 1960 r[1].