Melodyst, Władysław

Zgłoszenie do artykułu: Melodyst, Władysław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Melodyst, Władysław

Melodysta, Władysław

Data urodzenia:

1875

Informacje

Kompozytor, dyrygent. Nie wykluczone, że był to ojciec Freda Melodysty. Z wykształcenia trębacz, dyrygent i prawdopodobnie skrzypek. Był dobrym i wykształconym muzykiem. W 1902 r. dyrygował orkiestrą balową w Resursie Obywatelskiej w Warszawie. Mieszkał później w Łodzi i był członkiem Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. Działał następnie w Warszawie, m.in. występował w restauracji w Dziekance. Był kompozytorem muzyki ludowej, członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Aktywnie działał w Związku Muzyków. Używał czasem imion Walter lub Wincenty. Zbierał i opracowywał utwory ludowe, które wykonywał później na estradzie. Został zamordowany przez hitlerowców podczas okupacji[1].

Bibliografia