Mundkowski, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Mundkowski, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Mundkowski, Andrzej

Data urodzenia:

24 kwietnia 1938

Miejsce urodzenia:

Gdynia

Data śmierci:

29 grudnia 1979

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Kompozytor, aranżer i pianista, także perkusista. Ukończył Liceum Muzyczne w Sopocie w klasie perkusji. Studiował na Wydziale Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie. W czasie studiów grał w zespołach jazzowych Trójmiasta. W 1957 r. zadebiutował jako pianista jazzowy na II Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie z zespołem gdańskiego Jazz Club Modern Jazz Sextet w składzie: Norbert Bojanowski – vib., lider, Bogusław Grzyb – g., Kazimierz Guzowski – ten. sxf., Edward Malicki – dr., Andrzej Mundkowski – pf., Leonard Szymański – cb.

Z North Coast Quintet występował na koncertach jazzowych w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1961–1964 współpracował z Centralnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego. W 1965 r. przebywał na stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki i BBC (British Broadcasting Corporation) w Londynie. Później związał się ze Studiem „M-2” Bogusława Klimczuka, dla którego komponował i aranżował.

Jest autorem opracowań i aranżacji utworów instrumentalnych; muzyki do filmów Komedie pomyłek, Kochankowie z MaronyZmartwychwstanie Offlanda (reż. Jerzy Zarzycki); muzyki do spektakli teatralnych Happy End, MandragoraNiech no tylko zakwitną jabłonie; piosenek. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1965 r. otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za piosenkę Nic dwa razy się nie zdarza oraz nagrodę specjalną za aranżację tej piosenki. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 69 (reż. Ryszard Wolański)[1].

Bibliografia