Ochrymowicz, Władysław

Zgłoszenie do artykułu: Ochrymowicz, Władysław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Ochrymowicz, Władysław

Pseudonim:

Nowodworski

Data urodzenia:

13 grudnia 1887

Miejsce urodzenia:

Sanok

Data śmierci:

16 grudnia 1963

Miejsce śmierci:

Wrocław

Informacje

Piosenkarz, aktor charakterystyczny. Debiutował w teatrach lwowskich około 1907 r. W latach 1908–1911 występował w Teatrze Polskim w Poznaniu. Następnie grał we Włocławku i Sosnowcu, zaś od 1914 r. tańczył w balecie Teatru Wielkiego w Warszawie. Rok później wstąpił do zespołu „Teatru Artystycznego”, a w następnym sezonie grał w teatrze „Miraż”.

W 1916 r. wyjechał do Rosji. Należał tam do zespołów polskich teatrów w Saratowie, Kijowie i Moskwie. Po powrocie związał się ponownie z teatrami Lwowa i występował tam w repertuarze operetkowym. W 1922 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Śpiewał w wielu miastach w przedstawieniach operowych (m.in. w Halce Stanisława Moniuszki). Powrócił do Polski w 1924 r. i ponownie występował, początkowo we Lwowie, później w Krakowie.

Dysponował potężnym głosem barytonowym, dla „Syreny Record” nagrał na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych pokaźną liczbę płyt pod własnym nazwiskiem, pod pseudonimem Nowodworski oraz w duecie z Janem Rybakiem. W urozmaiconym repertuarze miał pieśni, piosenki kabaretowe, ludowe, pieśni legionowe i żołnierskie, nagrywał także scenki komiczne. Podczas II wojny światowej prowadził wraz z żoną polskojęzyczny program radiowy w rozgłośni WNBX w Nowym Jorku. Po śmierci żony powrócił w 1963 r. do kraju[1].

Bibliografia