Osiecki, Wiktor

Zgłoszenie do artykułu: Osiecki, Wiktor

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Osiecki, Wiktor

Pseudonim:

Ostoja

Ostoja Zabierzowski, Wiktor

Data urodzenia:

6 maja 1905

Miejsce urodzenia:

Belgrad

Data śmierci:

23 maja 1977

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Kompozytor, dyrygent. Od dziecka uczył się gry na fortepianie; już jako gimnazjalista był pianistą w kinie we Lwowie. Studiował grę na fortepianie w konserwatorium we Wiedniu. W 1927 r. został pianistą w „Casino de Lvov”. W latach 1933–1939 był stałym akompaniatorem w kawiarni „Sztuka i Moda” oraz pianistą w dancingu „Adria” w Warszawie. Wspólnie z Wiktorem Tychowskim prowadził orkiestrę gitar hawajskich. Od listopada 1933 do marca 1934 r. pracował jako kierownik muzyczny teatru „Praskie Oko”. W 1937 r. został członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych; zaczął używać pseudonimu Ostoja.

Komponował muzykę lekką, ludową i taneczną, był aranżerem, napisał balet Janosik i poemat symfoniczny Prośba. Podczas okupacji hitlerowskiej prowadził kawiarnię „Watra” przy ul. Moniuszki (działała do wybuchu powstania warszawskiego). Po II wojnie światowej był pianistą w orkiestrze jazzowej Charles’a Bovery‘ego, kierownikiem muzycznym teatru „Syrena”, pianistą w odbudowanej „Adrii” oraz w hotelu „Victoria” (w latach siedemdziesiątych). Był ojcem poetki Agnieszki Osieckiej[2].

Bibliografia