Pisarek, Regina

Zgłoszenie do artykułu: Pisarek, Regina

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Pisarek, Regina

Data urodzenia:

25 marca 1939

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

22 stycznia 1998

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Piosenkarka. Ukończyła Liceum Pedagogiczne oraz Średnią Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu Wacława Brzezińskiego. W 1958 r., jeszcze jako licealistka, wzięła udział w organizowanym przez Polskie Radio konkursie dla piosenkarzy amatorów. Zajęła w nim III miejsce. Dwa lata później trafiła do Studia Piosenki ZAKR, prowadzonego przez Juliana Sztatlera. W 1963 r. na festiwalu w Rostoku zdobyła III nagrodę, a miesiąc później na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie I nagrodę za interpretację piosenki Nie pamiętam oraz III nagrodę ex aequo z Katarzyną Bovery za interpretację piosenki Noc wie o wszystkim.

Koncertowała w ZSRR, NRD, Czechosłowacji, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i w Belgii oraz kilkakrotnie w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. W 1966 r. odbyła kilkutygodniowe tournée po Holandii oraz po RFN, gdzie nagrała dwa SP z piosenkami w języku niemieckim, a z orkiestrą Alfreda Hause’a LP Oczy_czarne_(sl_Hemar_Marian) z piosenkami polskimi i rosyjskimi.

W latach 1970 i 1972 r. zdobyła Srebrne Pierścienie a w 1977 i 1979 r. zdobyła Złote Pierścienie na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Kołobrzegu. Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji „Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 92 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Po zakończeniu działalności estradowej poświęciła się pracy pedagogicznej. Zginęła w wypadku samochodowym pod Nadarzynem koło Warszawy[1].

Bibliografia